YDSB faaliyetçileri direnişteki BEDAŞ işçilerini ziyaret etti

YDSB faaliyetçileri, direnişinin 50. gününü geride bırakan DİSK’e bağlı Enerji-Sen üyesi işçileri, Avcılar’da bulunan direniş alanında ziyaret ederek direnişe dair sohbetler gerçekleştirdi

İSTANBUL (02.10.2014)- İş güvenliği önlemlerinin alınması ve işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını istedikleri için işten atılan Enerji-Sen üyesi 26 işçi, direnişin 50. gününü geride bıraktı. BEDAŞ’ın Avcılar dağıtım şirketi önünde işçileri ziyaret eden YDSB faaliyetçileri, işçilerden direnişe dair bilgiler alarak dayanışma mesajlarını iletti.

BEDAŞ’ın Avcılar dağıtım şirketi önünde direnişe devam eden işçiler, direnişi kazanacaklarına inandığını, atılan işçiler işe geri alınana kadar direnmeye kararlı olduğunu açıkladı.  

CLK (Cengiz-Limak-Kolin) ortaklığıyla yönetilen BEDAŞ’ta, işçiler üzerindeki baskılar yeni değil… DİSK’e bağlı Enerji-Sen’in BEDAŞ’ta örgütlenmesini istemeyen patronlar, özellikle son dönemlerde işçiler üzerindeki baskılarını giderek arttırdı. BEDAŞ’ın yönetimini ise doğa katliamlarında hükümetin en büyük ortağı LİMAK üstlenmiş durumda. Doğayı katledenler, işçilerin katledilmesine karşı mücadele eden, iş güvenliği isteyen işçileri de işten atıyor.

CLK BEDAŞ direnişini kırmak için her türlü yolu deniyor

Direniş alanında bulunan işçiler, BEDAŞ patronunun Enerji-Sen’in bütün örgütlülüğünü bitirmek için işten çıkarmalara başladığını belirterek işten çıkarmalarının esas amacının BEDAŞ’tan Enerji-Sen’i tasfiye etmek olduğunu ifade etti. Direnişteki işçiler, şirket yöneticilerinin direnişi kırmak için işçilere, Türk-İş’e bağlı TES-İŞ Sendikası’na üye olmaları yönünde baskı yaptığını belirterek işçilerin Enerji-Sen’den istifa etmeleri halinde haklarının verileceği yalanıyla işçileri oyalamaya çalışıldığını açıkladı. İşçiler, direnişi kırmak için çaba gösteren patronların direnişin büyümesinden ve özellikle devrimci-demokratik kurumlarla birleşmesinden korktuğunu kaydetti. 

Şirketin TES-İŞ ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladığını söyleyen işçiler, TİS sonunda doğan haklardan Enerji-Sen üyesi işçilerin yararlanmasının önüne geçildiğini ve işçilerin Enerji-Sen’den istifa etmeye zorlandığını anlattı.

Direnişteki işçileri talepleri

İşçiler, geçtiğimiz günlerde Gazi Mahallesi’nde DHF’nin de aralarında yer aldığı BEDAŞ’a destek eylemlerinin kendilerine moral verdiğini belirterek bu süreçte bu tür destek eylemlerine ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Direnişteki işçiler halktan da destek gördüklerini vurgularken, BEDAŞ’ın oluşan tepkilerden dolayı araçlarından CLK BEDAŞ yazısını kaldırmak zorunda kaldığını söyledi.

İşçilerin temel talepleri şunlar:

-İş güvenliği ve sağlığıyla ilgili gerekli önlem ve çalışmaların yapılması, koşulların iyileştirilmesi

-Atılan işçilerin geri alınması

-Sendikalaşma önündeki engellerin kaldırılması, baskılara son verilmesi

-İşten atmaların durdurulması

-Sendikalar arasında fark yaratılmaması, TİS sonunda doğan haklardan tüm işçilerin eşit olarak yararlanması

 

Önceki İçerikKimin yoldaşısın heval?
Sonraki İçerikKadınlar tezkereye karşı Boğaziçi Köprüsü’nde eylemdeydi