YÇKM, Grup Munzur, Alamor ve Sancı’dan Cizre çağrısı

Yazılı bir açıklama yapan YÇKM, Grup Munzur, Grup Alamor ve Sancı Kültür Sanat Dergisi, Cizre başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’da yaşanan katliamlara karşı Kürt halkıyla buluşmak için yola çıkacaklarını duyurdu

HABER MERKEZİ (11.09.2015) – Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi, Grup Munzur, Grup Alamor ve Sancı Kültür Sanat Dergisi bir açıklama yaparak Cizre başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’da yaşanan katliamlara karşı Kürt halkı ile buluşmak ve dayanışmak için Cizre’ye gideceklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada bir de çağrı yer alırken, “12 Eylül Cumartesi günü tüm sanatçı dostlarımızı Cizre’de yaşanan bu vahşet karşısında Cizre halkı ile dayanışmak için oluşturacağımız heyete dâhil olmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde;

“Hepimiz tanığız, bir halk diliyle, kültürüyle yok edilmek isteniliyor. Cizre başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’da gerçekleşen katliamların baş sorumlusu AKP ve temsil ettiği faşist devlettir. Bu savaş, ne pahasına olursa olsun başkan olmak için direten Tayyip Erdoğan’ın liderliği altında Kürt halkının başta Rojava ve Kuzey Kürdistan’daki kazanımları olmak üzere, tüm siyasi kazanımlarına yönelik gerçekleştirilen topyekûn bir savaştır.

Zalim yaman bir cellât olmuştur Cizre’de. Zulüm aman vermez bir karanlık. Zulmün olduğu her yerde direniş de söze düşer, büyür; söz eyleme düşer yeşerir. Bomba sesleri Cizre’nin sessiz ikliminde çığlık olup dökülürken yüreklere ve Kürt dengbejlerin sesiyle uzun bir ağıda dönüşürken yitirdiğimiz her yürek Cizre’de insanlığa ders niteliğinde yeni bir direniş boy veriyor.  

Hepimiz tanığız; apoletli efendiler kanlı yüzlerini ne kadar gizleyebilir,  karşımızda ne kadar kan kusmadan durabilirler ki? Osmanlıdan devraldığı katliamcı geleneğiyle halklara kan kusturan faşist T.C. devletinin Kürt halkı karşısındaki katliamcı yüzünün bir kez daha tanığıyız..

Hepimiz tanığız, Cizre’de yitirdiklerimiz, Kürtlere tarihten beri yaşatılan yok saymanın en son ve en genç ismidir. Cizre’de yitirdiklerimiz Zilan’dır, Dersim’dir, Halepçe’dir, Roboski’dir,  12 yaşında bedeninden 13 kurşun çıkarılan Uğur’dur, Ceylan’dır, Paramparça olmuş, yol üzerine düşmüş altı aylık bebeklerdir. Cizre’de yitirdiğimiz on katleden zalimler gömülmesine bile izin vermediği için annesinin ölü bedenini buzlara sardığı 13 yaşındaki Cemile’dir,  defnedilmesine izin verilmediği için ölü bedeni iki gün tavuk deposunda bekletilen Meryem anamız, henüz 35 günlükken zalimlerin zulüm ablukasında ölümüne sebep olunan bebeklerimiz,  kalp krizi geçirdikleri halde hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybeden üç canımız ve daha niceleridir..

Hepimiz tanığız.. Unutmasınlar o korkunç zaman yaklaşmakta. Unutmasınlar ki, yitirdiğimiz her çocuğun, her ananın, her babanın, her kardeşin öfkesini yüreklerimize doldurup bir gün bu katliamcı düzenlerini başlarında parçalayacağız.. Ve unutmasınlar ki bu dünya bir gün mutlaka ama mutlaka çocukların ölmeden büyüyebildiği, sınırların ve sömürünün olmadığı bir dünya olacak ellerimizde.

Cizre başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’da yaşanan katliamlara karşı Kürt halkı ile buluşmak için yola çıkıyoruz. 12 Eylül Cumartesi günü tüm sanatçı dostlarımızı Cizre’de yaşanan bu vahşet karşısında Cizre halkı ile dayanışmak için oluşturacağımız heyete dâhil olmaya çağırıyoruz.”

 

Önceki İçerikKürdistan Mazlumuyum!
Sonraki İçerikDGH : ‘’Cizre’de ki vahşetin seyircisi değil mazlumların yoldaşı olacağız’’