Vali Taksim’i yasakladı

İstanbul Valisi Avni Mutlu 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına izin vermeyeceklerini söyledi 1 Mayıs Tertip Komitesi ise 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını yineledi

HABER MERKEZİ (25. 04. 2013)-  1 Mayıs Tertip komitesi devrimci demokratik kurumlar ile birlikte 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını açıkladıktan sonra İstanbul Valisi Avni Mutlu ile İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da katıldığı bir görüşme yaptı.  Vali Mutlu, yapılan görüşmenin ardından basına açıklama yaparak fiziki koşulların Taksim’de kutlamaya uygun olmadığını öne sürdü ve  “Bu nedenle 1 Mayıs günü Taksim’e izin yok” dedi. 1 Mayıs’ın Taksim yerine Kazlıçeşme ya da başka uygun alanlarda kutlanabileceğini belirten Mutlu ayrıca Atatürk Anıtı ve Kazancı yokuşuna bir heyetin çelenk bırakmaya izin verdiklerini kaydetti.

Tertip komitesi: Taksim’deyiz

Vali Mutlu ile yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan tertip komitesi ise Taksim’de olacaklarını açıkladı. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu Vali Mutlu’nun teknik ve fiziki kaygılarının yersiz olduğunu bu sorunların aşılabileceğini açıkladı.  “Mitingin akışı çalışmalara göre belirlenecek. Emek örgütleri ve işçi sınıfının temsilcileri olarak 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için elimizden geleni yapacağız. 1977’den beri Taksim 1 Mayıs alanıdır. Miting boyunca meydanın birkaç kez dolup boşaldığını biliyoruz. Bu nedenle İstiklal Caddesi, Kazancı Yokuşu ve Gezi Parkı, alanın nefes alması ve boşaltılması için kullanılacak.” diyen Çerkezoğlu 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını yineledi.

 

Önceki İçerik“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz”
Sonraki İçerikKaybedeceğimiz Bir Şey Yok Kazanacağımız Dünya İçin İleri