Ümit Kurt’u vuran polisten itiraf

Cizre’de 6 Ocak’ta 14 yaşındaki Ümit Kurt ‘u göğsünden vurarak katleden polis M.Ş.’nin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede Kurt’u hedef gözeterek vurduğunu itiraf ettiği ortaya çıktı.  Kurt’un kendilerine uzun namlulu silahla ateş ettiğini iddia eden M.Ş. ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmış

HABER MERKEZİ (04.03.2015)- Yeni “iç güvenlik paketi” tartışmaları süredursun katliamcı T.C.’nin eli kanlı polislerinin gerçekleştirdikleri katliamların iç yüzü ortaya çıkmaya devam ediyor. 6 Ocak’ta Cizre’de yolları kapatan hendekler kaldırıldıktan sonra Cudi mahallesinde polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ümit Kurt katliamındaki ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Kurt’un katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 12 Şubat’ta Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesi alınan polis M.Ş. ifadesinde Kurt’u hedef gözeterek göğsünden vurduğunu itiraf etmiş. İki polis ifadeleri alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış.

Kurt’u “görevi gereği” vurmuş (!)

Katliamın gerçekleştiği gün “yüzleri kapalı silahlı bir grubun” yolu trafiğe kapattığı bilgisini aldıklarını iddia eden M.Ş. “olay yerine” gittiklerinde elektriklerin kesik olduğunu ve “yüzü kapalı silahlı kişilerin” kendilerine ateş açması üzerine havaya uyarı ateşi açtığını öne sürdü. M.Ş. Kurt’u nasıl katlettiğiniyse şöyle anlattı:

“Elinde uzun namlulu silah bulunan bir şahıs karşıdan karşıya koşarak geçti. Ara sokaktan bizim bulunduğumuz tarafa doğru çıkıp baktı. Ben de bu şahsı fark ettiğim için olay yerini görebilmek amacıyla aracın silah sistemi ile şahsın bulunduğu yeri yakınlaştırdım. Bu şahsın elinde görebildiğim kadarıyla uzun namlulu silah vardı. Ben ateş etmesi ihtimaline binaen ve karşılık verebilmek için ve karşılık verdiğimde de hedef sapması olmasın, başkaları zarar görmesin diye aradaki mesafeyi ölçtüm. Hatırladığım kadarıyla 160-165 metre civarındaydı. Bu şahıs tekrar dışarıya çıktı, bize karşı elindeki uzun namlulu silahı doğrulttu, bize ateş etmeye başladı. Ben termal kameradan ateş ettiği anda çıkan barutu dahi görebiliyordum. Yine görevim gereği meydana gelebilecek olumsuzlukları engellemek amacıyla bu şahsa karşılık vermek ve faaliyetini engellemek için bir el ateş ettim. Şahıs isabet aldı ve yere düştü, bu sırada elindeki uzun namlulu silah da yere düştü” .

M.Ş. Kurt’u vurulduktan sonra almak istediklerini ancak Kurt’un bazı şahıslar tarafından götürüldüğünü belirtti.

“Soruşturma etkin ve adil yürütülmüyor”

Öte yandan davayla ilgili görüşlerini dile getiren Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi soruşturmanın etkin ve adil bir şekilde yürütülmediğini belirterek şöyle konuştu “Muhakkak ki her sanık lehinde savunma yapar ve kimse ‘ben yaptım’ demez. Etkin bir soruşturma için Ümit Kurt’un şüphelileri tutuklu yargılanmalı. Çünkü ortada ciddi bir suçlama var. Olaylarda bir kişi vurulmuş ve iki kişi yaralanmış. Buna rağmen polislerin tutuksuz yargılanması soruşturmanın etkin ve adil yapılmadığını gösteriyor. Olayın üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen henüz kriminal inceleme raporu çıkmadı. Bunlar ivedilikle çıkması gereken raporlar. Şu ana kadar kriminal inceleme raporunun çıkmaması düşündürücüdür” .

Önceki İçerikYaşar Kemal sonsuzluğa uğurlanıyor
Sonraki İçerikFırat’ı ülkücü ev arkadaşları katletmiş