Ümit Kurt Cizre’de sonsuzluğa uğurlandı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde dün akşam polis ve özel harekât timlerinin etrafa rastgele ateş açması sonucu katledilen Ümit Kurt’un cenazesi, bugün öğle saatlerinde Cizre Asri Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlandı

HABER MERKEZİ (07.01.2014)- Cizre İdil Caddesi üzerinde cenaze konvoyunu karşılayan binlerce kişi, ilçe merkezine yürüdü. Cizre Asri Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçen kitle, “Katil devlet hesap verecek” , “Katil polis hesap verecek” , “Bijî Serok Apo” , “Şehît namirin” sloganlarını attı.

Ümit için saygı duruşu yapıldı

Cizre Asri Mezarlığı’nda Ümit Kurt’un sonsuzluğa uğurlanmasının ardından “Ey Raqib” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu.

MEYA-DER Cizre Şube Eş Başkanı Mele Kasım Yiğit, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizler bu katliamı lanetliyoruz. Cizre’de derin devlet çok kirli oyunlar devreye koymuş durumda. Barıştan, demokrasiden, çözümden bahsedenler önce bu oyunları bozsun ve ortaya çıkarsın. Kürt halkının da bu konuda duyarlı ve uyanık olması lazım.”  

‘Burada halkımızı katletmek için gönderilmişler’

DBP Şırnak İl Eş Başkanı Salih Gülenç ise, Hrant Dink Katliamı’ndan sorumlu olduğu şüphesiyle ifade veren Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü Amiri Ercan Demir’in Cizre’ye atanmasını eleştirerek, “Bunlar burada halkımızı katletmek için gönderilmişler” dedi. Gülenç son olarak, “Valiye sesleniyorum, ya bu katliamlara dur diyeceksiniz ve polisinizin yaptığı katliamları önleyeceksiniz ya da bu halka hesap vermek zorundasınız” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

‘Oğlum polisler tarafından katledildi’

Ardından söz alan Ümit Kurt’un babası Abdullah Kurt, çocuğunun Kürt halkının şehidi olduğunu belirterek, “Oğlum polisler tarafından katledildi. Şimdi yetkililerin bunun hesabını sormasını istiyorum” dedi. Açıklamaların ardından kitle mezarlıktan ayrıldı.

 

 

Önceki İçerikDevletten ajanlaştırma baskısı
Sonraki İçerikEskişehir’de DHF üyesi ve ailesine polis tehdidi