Ülke genelinde ODTÜ direnişine destek (Yenilendi)

 

Ankara, İzmir ve Mersin başta olmak üzere çok sayıda ilde ODTÜ’ye destek eylemleri yapılırken, Ankara’da kitleyle polis arasında çatışmalar saatlerce devam etti

HABER MERKEZİ (08.09.2013)-

ANKARA:

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmak istediği ve ODTÜ ormanlarının içinden geçecek yola karşı direnen öğrenciler e mahalle halkına yine polis saldırı gerçekleştirdi. Dün saat 17.30’da 100. Yıl Mahallesi’nde Migros’un önünde toplanan kitle yapılan basın açıklamasının ardından mahalleyi gezerek halkı yapılacak olan yol çalışmasını engellemek için yürüyüşe katılmaları istendi.

Yürüyüş sonrası yol çalışmasının yapıldığı alana doğru ilerleyen kitle sık sık “Hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Mahallene, ormanına, doğana, sahip çık” sloganları atıldı. Yol yapım çalışmasının olduğu alana doğru yürüyen kitlenin önü TOMA’lar, akrepler ve çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Kitlenin yürümesine izin vermeyen polis gaz bombası ve tazyiki suyla kitleye saldırdı. Saldırı sonucu birçok kişi çeşitli yerlerinden yaralanırken çatışmalar ara sokaklarda devam etti.

Çatışmalar saatlerce devam etti

Kitleye plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldıran polise kitle havai fişeklerle ve taşlarla karşılık verdi. ODTÜ A4 kapısına doğru çekilen halk burada barikatlar kurarak tekrar polisle çatıştı. Akrep ve TOMA’lara karşı havai fişek ve taşlarla karşılık veren kitle polisi geri püskürttü. Çatışmalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

ODTÜ’de günlerdir yaşanan çatışmalara destek vermek isteyen Dikmen ve Mamak halkına polis saldırısı gerçekleştirildi. Polisle mahalle halkı arasında gece geç saatlere kadar şiddetli çatışmalar yaşandı.

İZMİR:

Dün gece saat 20.30 sıralarında Alsancak’ta toplanan binlerce kişi Basmane’ye yürüdü. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla müzik eşliğinde yürüyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Kitle oturma eylemi yaparak polisin tavrını protesto ederken, polis kitlenin kararlılığı karşısında geri adım atarak barikatı kaldırdı.  Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan kitle, “Her yer ODTÜ her yer direniş” , “Hükümet istifa” sloganlarıyla Konak AKP İlçe Başkanlığı’nın önüne geldi. Burada sloganlar eşliğinde oturma eylemi yapan kitle, ardından Alsancak’a doğru yürüyerek eylemlerini bitirdi.

MERSİN:

Pozcu Platin Mağazası önünde toplanan kitlenin yürüyüşüne polis izin vermedi. Polisin engeline rağmen kitle Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitle yürüyüş sırasında “Diren ODTÜ Mersin seninle” , “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganlarını attı.

Meydanda yapılan basın açıklamasının ardından kitle dağıldı.

Mersin’de #direnMersin adına Deniz Melih ile Özgen ve Murat Binzet tarafından 3 günlük açlık grevi başlatıldı.  

ESKİŞEHİR:

Eskişehir direnişçileri Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda hazırladıkları pankartları boyayıp saat 18.00′da yürüyüşe geçti. Adalar ve Doktorlar Caddesi’nden Espark’a yürüyen kitle, buradaki yolu trafiğe kapattı.

Ayrıca Denizli ve Kocaeli’nde de ODTÜ’ye destek eylemleri yapıldı.

 

 

 

Önceki İçerikÜlke genelinde ODTÜ direnişine destek
Sonraki İçerikAnkara’da ‘Cami Cemevi’ protestosuna polis saldırısı