Taksim’den Gazi’ye direniş büyütüldü (Foto Haber)

Hatay’da polis tarafından katledilen Ahmet Atakan için Taksim Dayanışması’nın yaptığ çağrı üzerine Taksim’de eylem yapıldı. Eyleme saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına alırken, onlarca kişi de yaralandı

HABER MERKEZİ (11.09.2013)- Taksim Dayanışması’nın yaptığı çağrı üzerine polis tarafından katledilen Ahmet Atakan’ın için Taksim Meydanı’nda eylem için bir araya gelindi.

Mis Sokak civarında toplanan kitle saat 19.00’da Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis gaz bombasıyla kitleye saldırdı. Kitle polisin saldırısına havai fişeklerle karşılık verdi.

Polisin TOMA’lar ve akreplerle tekrar saldırması sonucu kitle Demirören AVM ve İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarına çekildi. Polis saldırının ardından ara sokaklardan geri çekilirken, kitle Mis, Büyükparmakkapı ve İmam Adnan Sokaklarında toplandı.

Bütün polis birimleri seferber edildi

Mis Sokak’ta barikat kuran kitle TOMA’nın saldırısına havai fişeklerle karşılık verdi. Polis İstiklal caddesi üzerinde akreple kitlenin üzerine plastik mermi sıkarken, atılan plastik mermilerden sivil polisler de payına düşeni aldı.

Kitle “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Her yer Taksim Her yer direniş”, “hepimiz Ali’yiz öldürmekle bitmeyiz”, “Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz”,  Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı.

Taksim’deki saldırılara bütün polis birimleri katıldı. Mali Şube, Narkotik Şube, Asayiş Şube, Kaçakçılık ve Organize Şube birimleri de ara sokaklarda yapılan gözaltına katıldı. Sivil polis ara sokaklarda gözaltına alınanları önce teşhir edip daha sonra da gözaltına aldı.

 Gazeteciler hedef gösterildi

Polis amiri Mithat Ayhan gazetecileri hedef göstererek kimlik kontrolü yaptırırken, kitleyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan eylemcileri polis araçlarına bindirilirken gazetecilerin görüntü almasını engellemek için çevik kuvvet kalkanlarla barikat kurdu. Polis gözaltına alınanları görüntüleyen gazetecilere de saldırdı.

İstanbul’da gözaltına alınan 62 kişiden 8’inin otobüsten serbest bırakıldığı öğrenilirken, 54 kişinin ifadeleri alınmak üzere Güvenlik Şube’de bekletildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında bir de avukat bulunuyor. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilenler şöyle sıralanıyor:Devrim Uygun, Esra Onat, Barış Karabulut, Uğurkan Hafızoğlu, Şeyma Caner, Açelya Tanrıverdi, Esra Uslu, Taylan Özgür, Nisan Ak, Sercan Çakır, Alpay Eray Vural, Hasan Çiçek.

Çok sayıda kişi yaralandı

İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatı Gülizar Tuncer, “Bu akşam geçen olaylara göre polis çok daha sertti. Gözaltına alınan kişilerin hepsi ağır biçimde darp edilmişti. İşkence ve kötü muamele çok yaygın olarak kullanıldı. Bir çocuğu Çocuk Büro önünde çok feci şekilde dövdüklerini gördük. Sadece gözaltına alınanlar değil, polis bir çok kişiyi coplarla dövdü. Gaz bombalarının yanı sıra gözaltı işlemi yapılmadan da polis işkencesine maruz kalan çok sayıda kişi var” dedi.

Yaralılardan bazıları şöyle:

ÖDP İstanbul İl Başkanı Avni Gündoğan, başından plastik mermiyle yaralandı.
Vagus Tv Muhabiri Rabia Çelik, polis tarafından kafasından darp edildi.
Melih Dalbudak, kafa travması geçirdi.
Umut Kaçar, başından plastik mermiyle yaralandı.
Erdal Kambur ile Ercan Altın gaz fişeğiyle yaralandı.

Özgür Gelecek muhabiri de yoğun gazdan fenalaştı.

Taksim’deki direnişe katılımı engellemek için polis Taksim’e çıkan bütün yolları kapattı. Taksim’e gitmek isteyenleri araçlarından indiren polis, GBT kontrolü yaptı. Yusufpaşa’dan itibaren Taksim’e araç trafiği durduruldu.

Sarıgazi Ahmet Atakan için direndi

Sarıgazi Dayanışması’nın çağrısıyla saat 19.30’da Vatan İlköğretim Okulu’nun önünde toplanan kitle Demokrasi Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Demokrasi Caddesi’ne gelen kitle yolu trafiğe kapatarak burada kısa bir açıklama yaptı. Kaymakamlık’ın önünde bulunan kitlenin bir kısmına polis gaz bombası ve TOMA’larla saldırdı. Kitle ikiye bölünerek bir kısmı Kaymakamlık’ın bulunduğu yerde diğer bir kısmı da Demokrasi Caddesi üzerinde polisin saldırısına havai fişeklerle karşılık verdi.

 Gazi Mahallesi sokak sokak çatıştı

Gazi Mahallesi halkı polisin attığı gaz bombasıyla yaşamını yitiren Ahmet Atakan için sokaklara döküldü. Eski Karakol önünde toplanan kitle, Yeni Karakol’a doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Yeni Karakol’un yakınlarında bulunan kitle “Katil devlet hesap verecek” ve “Ali’nin katili AKP’nin polisi” sloganlarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Kitle açıklamanın ardından Yeni Karakol’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında polis halka gaz bombalarıyla saldırdı. Gece boyunca çatışmalar sürdü.

Kadıköy’de kitle çatıştı

Kadıköy’de toplanan kitle AKP İlçe Binası’na yürümek istedi.  Kitleye polis gaz bombaları ve TOMA’larla saldırdı.

Kitle polis saldırısına karşı barikatlar kurdu.

Önceki İçerikAhmet Atakan sonsuzluğa uğurlandı (Foto Haber)
Sonraki İçerikAhmet Atakan için ülke genelinde sokak sokak direniş