Tutsak Evrim Konak’a işkence

Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak olan Evrim Konak’ın, hastanede Cizre ve Sur’da yaşanan katliamları protesto ettiği için sağlık hakkı engellendi. Kolluk güçleri bununla da kalmayarak Konak’a işkence yaptı

HABER MERKEZİ (04.02.2016) – Kocaeli’de bulunan Gebze M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’nde bulunan Evrim Konak Cizre ve Sur’da yaşanan katliamları hastanede teşhir ettiği için, kolluk güçlerinden işkence gördü ve sağlık hakkı engellendi.

Gazetemize gönderdiği mektupla durumu aktaran MKP dava tutsağı Aysel Koç, saldırının ardından Evrim Konak’ın mektup yazamayacak durumda olduğu için mektubu kendisi yazdığını aktardı. Koç mektubunda; ” Biz MKP ve TKP/ML dava tutsakları olarak bulunduğumuz her alanda Kuzey Kürdistan’da gerçekleşen katliamları protesto etmek için bir dizi eylem gerçekleştirme kararı aldık. Günlük slogan atmak ve kapı dövmenin yanı sıra bir aylık komün paramızı Kuzey Kürdistan’a göndererek hapishanelerin dışarıdaki zulümden bağımsız olmadığını vurgulamak istedik. Bununla beraber katliamlar sürdüğü müddetçe görüşe giderken ve gelirken Cizre’de diri diri ölüme terk edilen halkımızın yaşadığı zulmü teşhir etmek ve direnişlerine ortak olmak amaçlı slogan atma eylemini sürdüreceğiz” dedi.

Koç mektubunda batının yaşanan katliamlara daha fazla sessiz kalmaması için hastaneye geliş gidişlerde Cizre ve Sur’da ki faşist saldırıları teşhir ve protesto etmek için karar aldıklarını aktardı. Mektubunda yaşanan saldırıya ilişkin şu ifadeler yer aldı; ” 1 Şubat Pazartesi günü Evrim (Konak) Yoldaş diş muayenesi sebebiyle hastaneye gitti. Ringten iner inmez slogan atmaya başladı. Kolluk kuvvetleri sloganın Cizre’ye dönük atıldığını anlayınca Evrim Yoldaş’a saldırıp ağzını kapatmaya çalıştı. Evrim Yoldaş, “Cizre’de ölen bizim insanlığımızdır! Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atmaya devam etti. Gebze’de daha önce sağlık hakkının engellenmesi konusunda birçok sorun yaşansa da kelepçe hiçbir zaman problem olmamıştı. Evrim Yoldaş doktor muayenesinde kelepçenin açılmasını isteyince doktorda açılabileceğini ve problem olmadığını söylüyor. Ancak kolluk güçleri doktoru baskı altında bırakınca doktorda geri adım atıyor. Evrim Konak bunun üzerine bugüne kadar kelepçe konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmadığını, uygulamanın attığı sloganlar nedeniyle dayatıldığını vurguluyor. Ancak “çık dışarı” cevabı alan Konak, sağlık hakkının engellenemeyeceğini ve muayene olmak istiyor söylüyor. Buna karşılık kolluk kuvvetleri Konak’ı merdivenlerden sürükleyerek ve işkence ederek ring aracına götürüyor.

Hapishaneye getirildiğini slogan atarak durumu teşhir eden Konak’a diğer tutsaklarda katılıyor. Konak’ın vücudunda kolluk güçlerinin işkencesine maruz kaldığını gösteren pek çok iz bulunuyor. Yanaklarında tırnak izleri bulunan Konak’ın, elleri de kelepçeden tutulup çekildiği için kan içinde kalmış ve vücudunun pek çok yerinde morluk bulunuyor.

Mektup şu ifadeler ile son buluyor; Bilinmelidir ki bugüne kadar bu ve benzeri faşist saldırılar bizleri yıldırmadı, geri adım atmadık bunda da geri adım atmayacağız. Hapishanelerde dahil bütün savaş siperlerinde Bakur Kürdistan’ın da yaşanan faşist saldırılara ve katliamlara karşı direnişimizi büyüteceğiz.

Her yer Sur, her yer Cizre, her yer direniş.. Hepimiz diri diri gömülenleriz. Bu katliama karşı sessiz kalmak insanlığı silikleştirir. Biz devrimci-komünistler Kuzey Kürdistan’da direnen halkımızın yanındayız. Son olarak ölümsüzleşenlerimizi saygıyla anıyor, mücadeleleri mücadelemizdir diyoruz.”

Önceki İçerikDersim’de 7 tutuklama / Güncellendi
Sonraki İçerikPolis tarafından vurulan Mahmut Çakır yaşamını yitirdi