‘Tüm sorumlular yargılanana kadar davanın takipçisiyiz’

Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesinin birinci yıl dönümünde bir açıklama yayınlayan dava komitesi, katliamda sorumlu olanların yargılanması mücadelesini sürdüreceklerini belirtti

HABER MERKEZİ (10.07.2014)- Gezi Ayaklanması sırasında Eskişehir’de, polislerin ve sivil faşistlerin saldırısı sonucu dövülerek 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın dava komitesi, davanın seyrine dair açıklama yaparak yaşanan süreci aktaran bir basın açıklaması yayınladı. 

Katliamın sorumluları cezalandırılmalıdır

Avukatlar, Eskişehir Valisi’nin “arkadaşları yapmıştır” diyerek suçu direnişçilere atmaya çalışmasını, dava delillerinin karartılmaya çalışılmasını, sanıkların 5’inin tutuklu olduğunu ve savcılığın sanık bir polisin tutuklanması hakkında mütalaa vermesine karşın hala kararın çıkmadığını hatırlattı.

Söylemleriyle insanları suça teşvik edenlerin de sanık sandalyesinde oturması gerektiğini belirten avukatlar şunları söyledi: “Bizler, suçun faillerinin yalnızca dosyada yargılanan şahıslar olmadığını, emri verenlerin de, destan yazdıran Başbakanın ve bu doğrultuda davranan dönemin İçişleri Bakanının da, ‘arkadaşları öldürmüştür’ diyen Eskişehir Valisinin de, suçu gizleme çabasına ihmalen ya da icra yoluyla katılan Eskişehir Emniyet Müdürü ve yetkililerinin de azmettirici olarak bir gün sanık sandalyesinde oturması gerektiğini biliyoruz.”  

‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’

Açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Eskişehir’de Gezi olayları sırasında 02.06.2014 tarihinde polis tarafından kovalanarak sığındığı sokakta darp edilen Ali İsmail Korkmaz, 38 gün komada kaldıktan sonra geçen sene bugün hayatını kaybetti.

Eskişehir Valisinin suçu gizlemeye yönelik ‘arkadaşları yapmıştır’ şeklindeki beyanlarına, kamu görevlilerinin olayın üzerini kapatma çabalarına, suç delillerin eksik toplanmasına, kamera kayıtlarının silinmesine, silinen kayıtların bilirkişi tarafından yeniden formatlanmasına karşın, kamuoyu duyarlılığı ve Eskişehir’deki meslektaşlarımızın yoğun çabaları sonucunda olayın ilk derece failleri tespit edildi.

Başbakanın polisi arkalaması, yargılamanın Eskişehir’den Kayseri’ye kaçırılmasına karşın yüzlerce meslektaşımız aktif olarak Eskişehir ve Kayseri’de yapılan yargılamalara katıldı. Muhalefet güçleri Tıpkı Ethem’in, Mehmet’in, Medeni’nin, Abdullah’ın, Ahmet’in yanında oldukları gibi binlerce kişiyle davanın takipçisi oldu.

Gelinen aşamada Ali İsmail’in katledilmesine ilişkin olarak 4 sivil, 1 polis olmak üzere 5 kişi tutukludur. 1 polisin tutuklanmasıyla ilgili talebimiz doğrultusunda, Savcılık makamının tutuklanması yolundaki mütalaalarına karşın henüz tutuklama kararı verilmemiştir. Kayseri’de yaklaşık 14 saat süren iki duruşmada sanıklar ve tanıklar sorguya çekilmiş, olay büyük ölçüde açıklığa kavuşmuştur. Teknik bilirkişi raporları da geldiğinde dosya karara çıkacaktır.

Yüzlerce meslektaşımızla birlikte yürütülen yargılamada sanıkların kasten insan öldürmenin nitelikli halinden cezalandırılacağına inanıyoruz.

Bizler, suçun faillerinin yalnızca dosyada yargılanan şahıslar olmadığını, emri verenlerin de, destan yazdıran Başbakanın ve bu doğrultuda davranan dönemin İçişleri bakanının da, ‘arkadaşları öldürmüştür’ diyen Eskişehir Valisinin de, suçu gizleme çabasına ihmalen ya da icra yoluyla katılan Eskişehir Emniyet Müdür ve yetkililerinin de azmettirici olarak bir gün sanık sandalyesinde oturması gerektiğini biliyoruz.

Ali İsmail’in katledilmesinden sorumlu kim varsa hepsi yargılanana ve ceza alana kadar yüzlerce meslektaşımızla birlikte hukuki süreci takip edeceğimizi ilan ediyoruz.

Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür!

Ali İsmail Korkmaz Dava Komitesi

Av.Ayhan Erdoğan

Av.Mehmet Vakur Kulat                          

Av. Mehmet Ümit Erdem         

Av. Özlem Şen Abay    

Av. Heval Yıldız Karasu

Av. Esra Başbakkal Kara  

Av. Özgür Özlem Öngel

Av. Pınar Çelik Arpacı 

Av. Selin Dağlar

Av. Aykut Altınok        

Av. Tonguç Cankurt

 

Önceki İçerikMKP:Cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot edelim
Sonraki İçerikKatledilişinin birinci yıl dönümünde anıldı