THY’den atılan işçiler geri dönüyor

2013 yılında greve gittikleri için işten atılan 305 işçiden 256’sı işlerine geri dönerken, geriye kalan 39 işçi için görüşmelerin devam ettiği ve kamuoyuna açıklama yapılacağı belirtildi

HABER MERKEZİ (05.02.2014)-2013 yılında greve çıkan ve ardından işten atılan 305 işçiden 256’sının işe geri dönmesi konusunda anlaşma sağlanırken, geriye kalan 39 işçi için görüşmelerin devam ettiği ve kamuoyuna açıklama yapılacağı ifade edildi. Böylece kararlılıkla devam eden direnişte kazanım geldi. 

Hava- İş Sendikası’nın yaptığı açıklamada  şu ifadelere yer verildi: “24. Dönem Toplu İş sözleşmemizde mutabakata varılan protokol gereği THY A.O Yönetimi ile sendikamız yönetimi arasında oluşturulan komisyon çalışmaları tamamlanmış ve 256 üyemizin iş başı yapması uygun görülmüştür. Teknik A.Ş’deki 39 üyemiz ile ilgili görüşmeler de hafta içinde sonuçlandırılarak tarafımızdan bilahare açıklanacaktır” 

Kararlı direniş kazanımı getirdi

Açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Bazı üyelerimiz işveren tarafından disiplin suçu niteliğindeki suçlar kapsamında görüldüğünden işe iadeleri konusunda mutabakat sağlanamamıştır. Bu arkadaşlarımız için anlaşma protokolüne şerh düşülmüş ve arkadaşlarımızın yasal haklarını araması hususunda ve hukuki süreçte kendilerine sendikalarımızca her türlü destek verilecektir. Sendikamız yeni yönetimi göreve geldiği 8 Aralık 2013 tarihi itibariyle olağan üstü bir gayret göstererek yaklaşık yedi ay süren grevi başarıyla bitirmiş ve bu kısa süreçte sendikal yaşamda örneğine az rastlanacak bir başarıya daha imza atarak, işyerinden atılan yüzlerce üyemizin işe dönüşü sağlanmıştır.

Yönetimimiz üyelerimizin desteği ile yeni başarılara imza atmak için fedakarlıkla çalışmaya devam edecektir. Yeniden işbaşı yapacak üyelerimize bu süreçte yaşadıkları sıkıntıların bir daha yaşanmaması dileği ile sendikamız öncülüğünde yaptıkları mücadele ve verdikleri destekten dolayı teşekkür eder, işe dönüşlerinin hayırlı olmasını dileriz.”

 

 

 

 

 

Önceki İçerikEmniyette yeni ‘operasyon’
Sonraki İçerik‘Adalet milyon dolarları olanlar için var’