‘Teslim olmak yok homofobi ezilecek’ (Foto-Haber)

 Ankara’da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü için yüzlerce kişi yürüyüş gerçekleştirdi

ANKARA (18.05.2015) – Ankara’da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Günü için yüzlerce kişi ‘heteroseksizme karşı isyandayız’ dedi.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı günü için yüzlerce kişi Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde bir araya gelip Sakarya Caddesine doğru yürüyüş gerçekleştirdi. “Aşk ve özgürlük için yürüyoruz” pankartı arkasında toplanan yüzlerce kişi homofobiye ve transfobiye karşı isyanda olduklarını ifade etti. Homofobinin insanlık ve nefret suçu olduğu belirtilen dövizler taşıyan kitle LGBTİ hakların sendikal haklar olmasını istendi. Yürüyüş sırasında hayatın her alanındaki homofobiye karşı mücadele edilmesi çağrısı yapan kitle, LGBTi’lerin olduğunu belirtti. Rojova’da IŞİD ile girdiği çatışmada şehit düşen MLKP savaşçısı İvana Hofmon’ın resimlerinin de taşındığı yürüyüşte trans cinayetlerine de dikkat çekildi.

Cadde trafiğe kapatıldı

Cebeci Kampüsü’nde başlayan yürüyüşe, polis kitlenin kaldırımdan yürümesi şartıyla izin vereceğini söyledi. Ancak kitle kısa bir süre kaldırımdan yürüdükten sonra Ziya Gökalp Caddesi’ni trafiğe kapatarak mitingin yapılacağı Sakarya Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Sakarya Caddesi’ne ulaşan kitle adına bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını Kaos GL’nin avukatı Hayriye Kara okudu. Kara,  20 yıldır heteroseksizme karşı mücadele ettiklerini ve tüm farklılıkları yok edip kendini var etmeye çalışan sisteme karşı alanlarda olduklarını söyledi.

Açıklamada 12 Eylül askeri faşist cuntasının mimarı Kenan Evren’in “toprağı kirletmek üzere yerin dibine girdi” denilerek öldüğünü hatırlatan Kara ancak 12 Eylül dönemin baskı rejimi ve kültürünün halen devam ettiğini söyledi. Kara 12 Eylül dönemin politikalarının zamanla kurumsal homofobi ve transfobiyi güçlendirdiğini ve aynı rejimin değişikliğe uğramadan devam ettiğini belirtti. Geçen 17 Mayıs’tan bu yana birçok arkadaşlarını nefret cinayetine kurban verdiklerini ifade eden Kara homofobi ve transfobinin hayatın her alanında devam ettiğini söyledi. DAİŞ’in yaptığı katliamlara da değinen Kara eşcinselleri Ortadoğu da damlardan atıp katledenlerin, Alevi, Ezidi, Kürt, Türkmen ve Süryanileri katletmeye devam ettiğini ifade etti.  Kara Ortadoğu da kadınların pazarlarda satıldığını ve katliamların devam ettiğini ifade ettikten sonra ise ülkemizde de halkın vergileriyle ayakta duran camilerde ise bu katliamları kutlamak için lokumların dağıtıldığını söyledi. Kara son olarak kurtuluşun tek başına olunamayacağını ve herkesi özgürleşmek için el ele yürümeye ve mücadele etmeye çağırdı.

Basın metninin okunmasının ardından sahneye çıkan grupların ezgileriyle miting sonlandırdı.

Önceki İçerikKaypakkaya Okmeydanı’nda anıldı! (Foto-Haber)
Sonraki İçerik‘Parti ve devrim şehitleri, Sosyalist Halk Savaşımızda yaşıyor!’