Tarlabaşı’nda bir trans katledildi

Trans katliamlarının had safhada olduğu ülkemizde dün Tarlabaşı’nda Corti Emel isimli bir trans kadın daha başına baltayla vurularak katledildi

İSTANBUL (19.10.2014)- Trans katliamlarında Avrupa’da bir numara olan ülkemizde trans bireyler sistematik bir şekilde şiddete maruz kalıyor, katlediliyor ve katliamları meşrulaştırılıyor.

LGBTİ bireylere yönelik nefret cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Dün Tarlabaşı’nda Corti Emel isimli bir trans kadın başına baltayla vurularak katledildi. İstanbul LGBT Derneği konuyla ilgili internet üzerinden bir mesaj yayınlayarak “Tarlabaşı’nda Corti Emel isimli trans kadın başına vurulan balta ile katledildi. Başımız sağolsun…” dedi.

“Trans cinayetleri politiktir”

Bilindiği gibi 10 Ekim’de de kendisinden 2 gündür haber alınamayan Çingene Gül adlı trans kadın arkadaşları tarafından İstanbul’da Kurtuluş Son Durak’taki evinde ölü bulunmuştu.

Gül’ün katledilmesiyle ilgili konuşan İstanbul LGBTİ’den Ebru Kırancı  trans cinayetlerinin politik olduğunu ve suçlusunun devlet olduğunu kaydederek şunları söyledi  “Çünkü biliyoruz ki katil yakalansa bile 3-5 yıl yatıp çıkacak. Her cinayette olduğu gibi ‘Ben onun erkek olduğunu bilmiyordum” deyip ceza indirimlerinden faydalanacak. Katil, LGBTİ’lerin yaşam hakkını koruyan yasalar yapmayan devlettir”.

Transgender  Europe raporuna göre 1 Ocak 2008 – 31 Ekim 2013 yılları arasında 34 trans katliamının yaşandığı Türkiye en çok trans cinayetinin yaşandığı Avrupa ülkesi oldu.

 

 

Önceki İçerikMuzaffer Oruçoğlu’nun Işıltılar adlı sergisi Ankara’da
Sonraki İçerikSuruç’ta sınır nöbetindeki direnişçiler anlatıyor (Röportaj)