Taksim’de TMMOB eylemine polis saldırısı (Foto Haber)

AKP’nin ‘torba yasa’ kapsamında TMMOB’nin yetkilerini sınırlayan yasa değişikliğini gece yarısı Meclis’ten geçirmesi, Taksim’de düzenlenen eylemle protesto edilirken, eyleme tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldıran polisle kitle arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti

HABER MERKEZİ (14.07.2013)- Dün saat 17.30’dan itibaren Galatasaray Lisesi önünde toplanan TMMOB üyeleri, “Torbacı AKP TMMOB’den ve Mesleğimizden Elini Çek” pankartını açtı. Taksim Meydanı’na yürümek isteyen kitlenin önünün polis tarafından kesilmesi üzerine basın açıklaması Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirildi.   

AKP’nin kendinden olmayanlara yönelik tahammülsüzlüğünün dile getirildiği basın açıklamasında, TMMOB’un darbe dönemlerinde bile yaşanmayan baskılarla karşı karşıya bırakıldığı belirtildi.

‘Baskılara karşı mücadelemiz sürecek’

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “AKP iktidarı, 9 Temmuz Salı gecesi yine bir ‘torba yasa’ içinde, TMMOB ve bağlı Odalarını hukuk dışı bir şekilde sınırlamaya yönelik bir yasa değişikliği yapmıştır. Aynı iktidar üç yıl önce yine bir gece yarısı operasyonuyla, yabancı mühendisleri ülkemiz mühendislerinden ayrıcalıklı kılacak bir yasa değişikliği yapmış, daha sonra iki yıl önce Kanun Hükmünde Kararnamelerle TMMOB’yi otoriter bir tarzda vesayet altına alma yönünde adımlar atmış, bütün ülkeyi rant eksenli bir şekilde imara açma politikaları doğrultusunda yeni yasa ve yönetmelik değişiklikleri yapmıştır. TMMOB Yasası’nın bütününü değiştirme girişimi ise TMMOB ve Odalarımızın yürüttüğü kampanya üzerine bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ertelenmek zorunda kalınmış, daha doğrusu Anayasa değişiklikleri dönemine ertelenmiş gibi gösterilmiştir. Fakat Taksim’de yapılmak istenen, bilime, tekniğe, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığına aykırı düzenlemeler karşısında yargıya başvuran ve haklılığı yargı tarafından teyit edilen Odalarımız ve TMMOB’ye iktidarın duyduğu rant eksenli kin, önceki gece yapılan ani yasal düzenlemeye yansımıştır.”

Basın açıklaması AKP’nin TMMOB üyelerine yönelik gözaltılarla ve gece yarısı baskınlarıyla geçirdiği yasal düzenlemelere karşı mücadelenin sürdürüleceği ifadeleriyle sona erdi.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis saldırdı

Açıklamanın ardından Taksim Meydanı’na yürümekte kararlı olan kitle Fransız Konsolosluğu önüne geldiği sırada polis kitleye tazyikli su, biber gazı, plastik mermiler ve kimyasal kapsüllerle saldırdı. Saldırının ardından kitle Mis Sokak, İmam Adnan Sokağı ve Büyükparmakkapı Sokağı’na dağıldı. Ara sokaklarda toplanarak yeniden bir araya gelen kitleyle polis arasında çatışmalar yaşanırken, polisin kitleye yönelik yoğun saldırısı devam etti.

Ayhan Işık Sokağı ile Sadri Alışık Sokağı’nda olayları takip eden basın mensuplarına sivil faşistler tarafından saldırı düzenlenirken, polisin ve sivil faşistlerin çevrede bulunan esnafları kitleye karşı kışkırtma çabası dikkat çekti. Kitlenin ve basın mensuplarının kararlılığı sonucu sivil faşistler geri püskürtüldü. Bu arada birkaç el silah sesi duyulurken, silahın nereden atıldığı anlaşılamadı.

Eylemler sırasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, olayları takip eden Etha muhabiri de tartaklandı. Kitleyle polis arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

 

[widgetkit id=3]

 

Önceki İçerikPolisten dört ilde gözaltı terörü (Yenilendi)
Sonraki İçerikMKP /HKO’dan eş zamanlı eylem