Taksim’e polis saldırısı (Yenileniyor)

Sabahın erken saatlerinde binlerce polis, Gazi Parkı direnişine saldırdı. Polisle direnişçiler arasında çatışmalar devam ediyor. Saldırılarda onlarca kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (11.06.2013)- Binlerce polis, Gezi Parkı direnişinin sürdüğü Taksim’e,  15. Gününde gaz bombaları ve TOMA’lardan sıktığı gazlı suyla saldırdı. Gümüşsuyu ve Sıraselviler Cad. üzerinden Taksim Meydanı’na girerek Gezi Parkı direnişçilerine saldırdı.

AKM binasına çıkan polis, pankartları indirdi. Meydandaki anıt ile müzenin üzerindeki pankartlar da söküldü.  

Polisin meydana saldırısı sonrası polis ile göstericiler arasında çatışmalar devam ediyor.

Polisin Taksim Meydanı’na yönelik yoğun gaz bombalı saldırısında en az 8 kişi yaralandı. Gezi Parkı içerisinde bulunan revire 8 yaralı getirilirken, yaralılardan birinin Taksim Dayanışması Koordinasyonu’nda bulunan, HDK Yürütme Kurulu üyesi Alp Altınörs olduğu öğrenildi. Kafasına gelen gaz bombası kapsülüyle yaralanan Altınörs’ün durumunun ciddi olduğu bilgisi alındı. Yaralanan diğer kişilerin bacağına ve kafasına gelen gaz bombası kapsülünden yaralandığı öğrenildi.

Polis direnişçilere plastik mermiler ve ses bombalarıyla saldırıyor

Polis saldırısı sonrası Tarlabaşı tarafına çekilerek SDP Tarlabaşı İl Binasına sığınan çok sayıda direnişçinin bulunduğu, polisin binayı kuşattığı ve kapıları zorlayarak binaya girmeye çalıştığı öğrenildi. Bu arada SDP il binası civarında bulunan bir otele sığınan bazı SDP’liler polisler tarafından darp edildi ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındı.  Bu esnada Gerçek Gazetesi muhabiri de polis saldırısına uğradı ve fotoğraf makinesini alınmak istendi. SDP’liler çok sayıda arkadaşlarının saldırı esnasında çeşitli yerlerinden yaralandıklarını aktardı. Son gelen bilgilere göre bu sabahki saldırılarda özeliikle SDP binası ve çevresinde onlarca kişi gözaltına alındı.

 13.00:

Taksim Meydanı’nda polisin yoğun saldırısı devam ediyor. Muhabirimizin Taksim’den bildirdiğine göre polisin meydanda ses bombaları, tazyikli su, gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırısı sonucu yüz civarında kişi yaralandı. Yaralılar içerisinde 7-8 kişinin durumu ciddiyetini koruyor.

13.50:

Polis AKM önünden Gezi Parkı’na yeniden saldırdı. Polisin yoğun gaz bombası attığı saldırı halen devam ederken direniş sürüyor.

14.00:

Polis Gezi Parkı merdivenlerini çıkarak liselilerin bulunduğu çadırları dağıttı. Gezi Parkı’nın girişindeki kitlenin direnişi sonucu polis geri çekilmeye başladı. Polis yaptığı anonsta Gezi Parkı’ndan aşağıya inildiği takdirde saldıracağını belirtti. Ancak kitlenin bir bölümünün Gezi Parkı merdivenlerinin aşağısında kararlı bekleyişi sürüyor.

Mecidiyeköy tarafında da polis kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıyor. Kitle polisin saldırısına taşlarla direnirken, kurulan barikatları ateşe verildi. Polisin AKM önüne çekildiği Taksim’de, kitle “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla meydana indi.

Taksim Dayanışması yaptığı açıklamada saat 19.00’da eylem çağrısı yaptı.

Talimhane tarafında kitleyle polis arasındaki çatışmalar devam ediyor.

15.00:

Polis Taksim Meydanı’nda bulunan kitleye yeniden saldırırken, kitle geri çekilmek zorunda kaldı.  Mecidiyeköy tarafından çatışmalar halen devam ediyor. Kitlenin kararlılığı Taksim Meydanı’nı zorluyor. Polisin otellerin bulunduğu taraftan da saldırıya geçti ancak kitlenin direnişi sonrası geri püskürtüldü. Kitlenin otellerin bulunduğu taraftan polisin gelişini engellemek için barikatlar kurduğu Taksim Meydanı’nda, direniş kararlılıkla sürüyor.

16.00:

Polisin yoğun gaz bombalı saldırısı sürüyor. Direnişi sürdüren kitle, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla polise direniyor. Polis kitlenin kurduğu barikatları kaldırırken ardından basın emekçilerine saldırdı.

Polis saldırısı sonucu Evren Köse adlı kişi ağır yaralanarak Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı. Köse’nin kafasına gaz bombası isabet ettiği sanılıyor.

Beşiktaş-Kadıköy arası vapur seferlerinin “Teknik bir nedenden dolayı” iptal edildiği duyurulurken, bu iptalin Gezi Parkı’na Anadolu Yakası’ndan deniz yoluyla gelişleri engelleme amacıyla yapıldığı açıkça ortadadır.  

17.00:

Otellerin bulunduğu yerde toplanan binlerce kişiye polis ara sokaklardan çıkarak saldırmaya başladı. Polis saldırısı sonucu kitle bir süre dağılırken, yeniden toparlanarak polisle çatışmaya devam etti. Polis Gezi Parkı’na yeniden gaz bombaları atarken, parkta bulunan revire de gaz bombasıyla saldırdı. Doktorların tepkisine karşın, revire polisin saldırısı devam ediyor.    

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

Önceki İçerikPolis Taksim’e saldırdı
Sonraki İçerikDHF üye ve taraftarlarını Taksim’e çağırıyor