Suriye’de yaşanan Alevi katliamı İzmir’de protesto edildi

Suriye’de Antakya’ya çok yakın bir bölgede El Nusra tarafından gerçekleştirilen Alevi katliamı İzmir’de protesto edildi

İZMİR (01.05.2015)- Suriye’de El Nusra adlı örgütlenmenin yaptığı Alevi katliamı Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağrısıyla İzmir’de protesto edildi. Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu’nun da olduğu Emek ve Demokrasi güçlerinin de destek verdiği eylem Sümerbank önünde “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” ,”Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla başladı. Burada ABF adına Mustafa Arslan tarafından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Suriye ve Hatay bölgesinden gelen haberler kanımızı donduracak ölçüdedir. Endişemiz büyüktür. Sınırlarımızın dibinde seri Alevi katliamları gerçekleştirilmekte, katliam yapanlar AKP iktidarı tarafından korunup-kollanmakta hatta desteklenmektedir.

Lazkiye Katliamı’nı gerçekleştiren İslamcı El- Nusra çeteleri, bölgede Alevi avına çıkmış, Alevi köy ve mahallelerine saldırarak adeta soykırıma yönelmiştir. Türkiye sınırlarının hemen dibinde insanların kelleleri kesilmiş, kadınların ırzına geçilmiş, evler-köyler yağmalanmıştır.

Kamuoyuna ve yetkililere çağrımızdır: Bu bir savaş değil, etnik temizlik harekâtıdır. Emperyalist güdümlüdür, BOP projesi çerçevesindedir. ABD ve İsrail’in; cahil, gerici, insanlık düşmanı bölge egemenleriyle ortaklaşarak yürüttüğü bir projedir.

Türkiye halkının ortak vicdanına sesleniyoruz;

Bu savaş, Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi “Esad zulmüne” karşı verilen mücadele değil, ABD bağımlısı bölge diktatörlerinin kişisel varlıklarını ve hegemonyalarını sürdürme savaşıdır. Bu savaşta, diktatörlere ve emperyalizme muhalif olan herkes şeytanlaştırılıp imha edilmek istenmektedir.

Gelin, aklımızı ve gücümüzü birleştirelim. Gelin, bu kirli yönelimi birlikte deşifre edelim ve gelin bu cinayetlerin son bulması için insani ve vicdani sorumluluğumuzu yerine getirelim.”

Basın açıklamasının ardından İzmir 1.Bölge HDP milletvekili adayı Pınar Aydınlar konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmanın ardından “Faşizme karşı omuz omuza” sloganıyla eylem son buldu.

Önceki İçerikDHF’den 1 Mayıs’a çağrı
Sonraki İçerikİstanbul’da OHAL altında 1 Mayıs (Güncelleniyor)