Son 24 saatte 73 IŞİD üyesi öldürüldü

IŞİD çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek için başlattığı saldırı 36’ıncı gününde devam ederken, YPG Basın Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre son 24 saatte 73 IŞİD üyesi öldürüldü

HABER MERKEZİ (22.10.2014)- IŞİD üyelerinin Rakka, Cerablus, Minbic ve Gire Spî gibi merkezlerden getirdiği takviye güç ve silah desteğinde sürdürdüğü saldırılar, dün gece ve gündüz eş zamanlı olarak devam etti. Saldırılara karşı YPG / YPJ savaşçıları ve Kobanê halkının sürdürdüğü büyük direniş devam ederken, IŞİD üyeleri geri püskürtüldü.

YPG savaşçılarının çetelere düzenlediği saldırılarda ise son 24 saatte 73 IŞİD üyesi öldürüldü. 

YPG Basın Merkezi’nin yaptığı yazılı açıklamaya göre, IŞİD üyelerinin Rakka, Cerablus, Minbic ve Gire Spî (Til Ebyad) gibi merkezlerden getirdiği takviye güç ve silah desteğinde dün gün ve gece boyunca tüm cephelerde eş zamanlı saldırılar düzenlediği kaydedildi. YPG ve YPJ güçleri ve Kürt halkının IŞİD saldırılarına karşı sürdürdüğü destansı direnişe vurgu yapan YPG Basın Merkezi, çete saldırılarının geri püskürtüldüğünü ve YPG güçlerinin IŞİD üyelerine karşı saldırılar düzenlediğini ifade etti.

11 IŞİD üyesi öldürüldü

IŞİD üyelerinin dün akşam saatlerinde 2 adet bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlediğini aktaran YPG Basın Merkezi, saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi: “Her iki araç da güçlerimiz tarafından uzak bir mesafede patlatılarak imha edilmiştir. Bu saldırının ardından çeteler Kaniya Kurda ve Belediye Caddesi bölgesinden saldırıya geçmiştir. Sabah saatlerine dek süren şiddetli ve göğüs göğüse süren çatışmaların ardından bu saldırılar da kırılmış ve çeteler püskürtülmüştür. Bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 11 çete üyesi öldürülmüştür. Çetelere ait bir cenaze, 1 adet kalaşnikof silah ve teçhizatıyla birlikte güçlerimizin eline geçmiştir. Çeteler, dün gece güney cephesinde 3 ayrı kol şeklinde saldırı düzenlemiştir. Şiddetli çatışmalar ardından bu saldırılar da püskürtülmüş, tespit edilebilen 13 çete üyesi öldürülmüştür.”  

IŞİD’liler ağır kayıplar veriyor

YPG Basın Merkezi güneydoğu cephesinden de saldırı düzenleyen çetelere YPG güçlerinin sert bir müdahalede bulunduğunu belirterek yaşanan şiddetli çatışmaların ardından IŞİD üyelerinin geri püskürtüldüğünü ve 19 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.   

Batı cephesinde ise YPG güçlerinin dün öğle saatlerinde Izea sırtı çevresinde üslenen çetelere yönelik bir saldırı düzenlediğini kaydeden YPG Basın Merkezi şu ifadelerle yaşananları aktardı: “Bu saldırıda çetelere ait 2 adet minibüs ile 2 adet motosiklet darbelenmiştir. Bu alanda tespit edilebilen 16 çete üyesi öldürülmüştür.

Gece saatlerinde çeteler batı cephesinden 2 kol şeklinde saldırı düzenlemiştir. Güçlerimiz tarafından bu saldırılar püskürtülmüştür. Çeteler daha sonra sınır hattı üzerinden sızmaya çalışmış, güçlerimizin karşılık vermesi üzerine bu alanda uzun süre çatışmalar yaşanmıştır. Güçlerimiz, bu saldırı kolunu da etkisizleştirerek püskürtmüştür. Batı cephesinde yaşanan çatışmalarda toplam 14 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz, çetelere ait 1 adet B7 roketatar, 1 adet kalaşnikof ve çok sayıda cephaneye el koymuştur. Çetelere ait 1 cenaze güçlerimizin denetimindedir.

Son 24 saat içinde DAİŞ çetelerinin işgal girişimlerine karşı büyük bir irade ve kararlılıkla savunma görevini yerine getiren 11 yoldaşımız kahramanca savaşarak şehadete ulaşmıştır.” 

KAYNAK: ANF

 

Önceki İçerikKobanê direnişi şehir savaşlarıyla devam ediyor
Sonraki İçerikIŞİD yanlıları İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilere saldırdı