Şişecam işçileri Ankara’da grev yasağını protesto etti

Şişecam’da greve başlamalarının 8. Gününde Bakanlar Kurulu’nun kararıyla grevi yasaklanan Cam işçileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yaptığı eylemle kararı protesto etti   

ANKARA (02.07.2014)- Şişecam’a ait 10 fabrikada 5 bin 800 işçinin başlattığı grev, 8. gününde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla yasaklanmıştı. Bakanlar Kurulu, “Genel sağlığı bozduğu ve milli güvenliği tehdit ettiği” iddiasıyla grevi 60 gün süreyle “ertelediğini” duyurmuştu.

Çok sayıda şehirden gelerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir araya gelen Kristal-İş Sendikası üyeleri, Bakanlar Kurulu’nun grevi yasaklama kararını protesto etti.  

‘Grev haktır engellenemez’

Çalışma Bakanlığı önünde bir araya gelen işçiler, “Grev Haktır Engellenemez” pankartını açtı. İşçi ailelerinin de katıldığı eylemde açıklama yapan Kristal-İş Sendikası Genel Başkan Bilal Çetintaş, şu ifadeleri kullandı: “Grevi yasaklama kararı, hükümetin işçi hakları karşısında ne kadar keyfi, hukuk tanımaz ve hasmane tutum içinde olduğunun açık kanıtıdır. Hükümetin demokrasiye, işçi haklarına, sendikal hak ve özgürlüklere zerre kadar saygısı yoktur. Mazlumun, mağdurun değil, paranın ve sermayenin yanındadır. AKP hükümeti, 5 bin 800 cam işçisini, ailelerini, çocuklarını, onların geleceğini değil Şişecam’ın çıkarlarını düşünerek hareket etmiştir.”  

‘AKP hükümeti hukuksuz uygulamalarına devam ediyor’

Grevin yasağının kaldırılması için Danıştay’a başvurduklarını hatırlatan Çetinbaş son olarak şunları söyledi: “AKP hükümetinin bu hukuksuz, keyfi ve grev düşmanı kararını sendikanın anahtarını Çalışma Bakanlığı’na teslim ederek protesto edeceğiz. Madem sendikanın temel işlevi olan grevi yasaklıyorlar, buyursunlar sendikayı da onlar yönetsinler.”  

Önceki İçerikŞişecam işçileri grev yasağına karşı Danıştay’a başvurdu
Sonraki İçerikSivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı (Yenilendi)