Şırnak’ta katledilen 12 kişi sonsuzluğa uğurlandı

AKP iktidarının başlatmış topyekün imha saldırıları sırasında yaşamını yitiren 12 kişi bugün Şırnak’ta binlerce kişinin katılımıyla “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla sonsuzluğa uğurlandı

HABER MERKEZİ (12-01-2016)- Özyönetim direnişinin sürdüğü Cizre, Silopi ve Şırnak merkezde AKP iktidarının kolluk güçleri tarafından katledilen 12 kişi binlerce kişinin katılımıyla Şırnak’ta düzenlenen törenle son yolculuklarına uğurlandı.

Devletin kolluk güçleri tarafından katledilen 12 kişinin cenaze törenine törene HDP milletvekilleri Leyla Birlik, Mahmut Toğrul, Müslüm Doğan ve Mehmet Emin Adıyaman’ın da aralarında olduğu binlerce kişi katıldı.

Cenaze için gelenlere polis engeli

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP’li milletvekilleri ve katledilen DBP PM üyesi Seve Demir’in ailesinin de aralarında olduğu çok sayıda kişiyi Eruh yolu üzerinde durdurdu. “Ankara’dan talimat var” denilerek, kitlenin geçişine izin verilmedi. Demir’in ailesi saatlerce bekletildikten sonra geçti.

Ailenin gelmesinin ardından cenazeler Şırnak Devlet Hastanesi morgundan alındı. DBP PM üyesi Seve Demir, KJA üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın cenazesini kadınlar taşıdı. Katledilen Çetin Taşar, Cebrail Mungan, Mehmet Tangut, Osman Telkin, Murat Egül, M. Şükrü Coşkun, Murat Ekinci, Ahmet Zırığ ve Hakan Şengül’ün cenazeleri de on binlerce kişi tarafından alınarak Naralo Mezarlığı’na getirildi. Yürüyüş boyunca “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Yüzyıllık kefeni yırttılar
Mezarlıktaki tören Kürt ulusal marşı “Ey Reqîb”in okunması ile başladı. Törende konuşan Botan MEYADER Başkanı Mele Kasım Yiğit, aylardır Botan’a bir saldırının olduğunu söyledi ve “Bugün de 12 şehidimizi uğurlamak için buradayız. Şehitlerimizin önünde bir borçlu gibi saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimiz bize biçilen yüzyıllık kefeni yırttılar. Bize biçilen bu kefende ne insanlık, ne din ne de vicdan vardı. Ama şehitlerimiz beyaz kefenleri giyerek o yüzyıllık kölelik kefenini yırttılar” dedi. 

‘Asla boyun eğmeyeceğiz’

DBP İl yöneticisi Yahya İdin ise Botan’da yaşanan vahşet karşısında direnişten başka yolun olmadığını vurgulayarak, “Bizler şehitlerimize ve insanlığa söz veriyoruz ki direnişten asla vazgeçmeyeceğiz. Bizi özgürlüğe götürecek tek yol direniştir” diye konuştu.

HDP Milletvekili Leyla Birlik de AKP’nin tank ve toplarla Kürdistan’a sefere çıktığını vurguladı ve şöyle devam etti: “Ama onlar bilsin ki; Sêvê’nin gözleri, Pakize’nin yüreği ve Fatma’nın gülüşüyle mücadelemiz sürecek. Onların mücadelesini daha da büyüteceğiz. Görüyorsunuz şehitlerimizi nereye defnedeceğimize bile onlar karar veriyor. Ama bilsinler ki asla boyun eğmeyeceğiz.”

‘Dört parça Kürdistan için direndiler’

Katledilenlerin aileleri adına konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ise “Çocuklarımız başlarını eğmedikleri için katledildiler. Dört parça Kürdistan için direndiler. Barış için şehit düştüler. Halkları için mücadele ettiler. Onları öldürmüş olabilirler ama mücadelelerini de öldürdüler mi? Bakın binlerce Sêvê, Pakize ve Fatma yetişiyor. Şehîd namirin, şehîd namirin, şehîd namirin. Mücadeleleri sürecek. Önder Apo’nun başı sağ olsun. Önder Apo’nun eli tutulmadan barış asla gelmeyecek” diye konuştu. 

Önceki İçerikSürgün işkencesi mağduru tutsak kadınların baş eğmezliğini selamlıyoruz!
Sonraki İçerikAkademisyenler barış istedi gözaltına alındı