Sıhhiye Meydanı’nda binler buluştu

Ankara’da yaşanan katliamın ardından bugün binlerce kişi Sıhhiye Meydanı’nı doldurdu. Halk katliamı protesto etti ve katliamda ölümsüzleşenleri uğurladı

HABER MERKEZİ (11.10.2015) – Ankara’da ki Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne yapılan saldırının ardından mitingi düzenleyen kurumların temsilcilerinden oluşan Koordinasyon Komitesi’nin çağrısıyla, binlerce kişi katliamı protesto etmek ve ölümsüzleşenleri uğurlamak için Sıhhiye Meydanı’nda toplandı.

Sıhhiye Meydanı’ndaki uğurlamadan önce saat 10.00’da katliamın yaşandığı alana karanfil bırakılması polis tarafından engellenirken polis, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP milletvekillerinin de olduğu heyete gaz bombaları ve coplarla saldırdı. Saldırıda yaralananlar oldu.

Kitle daha sonra Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. 11.00 itibariyle meydanda toplanmaya başlayan kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil Erdoğan”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları attı.

Mitingde KESK Genel Başkanı Lami Özgen dün mitingde okunamayan açıklamayı yaptı.

“Alçakça patlatılan bombalarla 100’ün üzerinde arkadaşımızı yitirdik, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı tüm Türkiye halklarına ilan ediyoruz.

Bu alçaklığa ve savaşa inat, dün düşen karanfillerimizi karanfillerle uğurlayacağız. Türkiye’nin bütün illerinde bütün demokrasi güçleri, halkımızla birlikte anmalar düzenleyecektir. Cenazelerimizin gittiği yer yerde kitlesel anma ve törenler düzenleyeceğiz. Bu ülkenin çocuklarını öldürmeye devam AKP’ye ve Saray’a karşı direncimizi her alanda göstereceğiz.

Kirli savaşa karşı barıştan yana olan halklarımızı 3 günlük yasımıza duyarlı olmaya çağrı yapıyoruz. Ayrıca Pazartesi ve Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak greve gidiyoruz. Savaşa karşı barış talebimizi, faşizme karşı ortak tutumumuzu ifade edeceğiz. Bu bizim arkadaşlarımıza onur borcumuzdur, görevimizdir. Bu yüzden hep beraber mücadele etmeye davet ediyoruz halkımızı. Şu an tek ses ve tek yumruk olmamız gerekir. Hükümetin kendi geleceği için sürdürdüğü faşizan politikalara karşı bir arada dik durduğumuzu hep beraber haykıralım…”

‘ İnadına özgürlük, inadına direniş diyeceğiz’

Sıhhiye Meydanı’nda konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Dün burada on binlerle, yüz binlerle ülkenin dört bir köşesinden bu barbar ve faşizan anlayışa karşı barışı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan sizler gibi yiğit insanlar olacaktı. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Ermenisi, Sünnisi, Alevisi ama her birinin yüreğinde barış türküsü olacaktı. En korktukları şeyi yapmaya geliyorlardı diktatörlerin. Halkların birlikteliğini, ezilenlerin gücünü Sıhhiye’de göstermeye geliyorlardı. Faşizmin en korktuğu şey budur. Biz bunu inadına, ısrarla yapmaya devam edeceğiz. Ezilenler olarak ısrarla yan yana duracağız. İnadına özgürlük, inadına direniş diyeceğiz” diye konuştu.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi tarafından 95 olarak açıklanan Ankara’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 128 olduğunu söyleyen Demirtaş, “Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. Yüzlerce yaralı kardeşimiz var. Dün akşamdan bu yana cenazelerimizi aileleriyle birlikte sonsuzluğa uğurlamaya başladık. Gittiği her yerde yoldaşlarımızın yüz binlerle uğurlanması lazım. Bugün biz de yastayız, üzgünüz ama öfkeliyiz. Elbette hesap soracağız, diyerek buradan kardeşlerimizi uğurlayacağız. Gün gelecek, devran dönecek. O günler de uzak değil. Siz bu ülkeyi teslim aldık. Devlet bizim malımız, ülke bizim malımız; diyenler halka hesap vereceksiniz. O günler gelsin diye sizlere inat direnerek kazanacağız” ifadelerini kullandı.

 

Önceki İçerikMKP: Katliamın sorumlusu Erdoğan/AKP iktidarıdır
Sonraki İçerikÖlümsüzleşen 120 kişinin ismi netleşti