Şengal Dağı ve çevresi direnişçilerin kontrolünde

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin saldırılarına ve katliamlarına maruz bırakılan Şengal bölgesinde kararlı bir direniş yürüten Şengal Bölgesi Ortak Savunma Komutanlığı, Şengal Dağı ve eteklerindeki tüm köylerin kontrol altına alındığını açıkladı. Komutanlık, Şengal’i tamamen çetelerden temizleyeceklerinin sözünü de verdi

HABER MERKEZİ (10.08.2014)- IŞİD çetelerinin saldırıları ardından bölgeye ulaşan YPG ve HPG gerillalarıyla alanda kurulan Şengal Direniş Birlikleri’nin ortaklığında sürdürülen direniş, “Şengal Bölgesi Ortak Savunma Komutanlığı” adı altında devam ediyor. 

Komutanlık Şengal bölgesinin 3 Ağustos’ta işgal edildiğini ve yüz binlerce insanın göçe zorlandığını hatırlatarak “Halkımız insanlık dışı saldırılar karşısında dağlar sığındı” dedi.

‘Şengal Dağları ile yamaçları ve eteklerinde tüm köyler kontrolümüz altında’

Şengal Dağlarına gelinerek halkın savunmasının alındığının belirtildiği açıklamada, HPG, YPG ve Şengal Direniş Birlikleri’nin ortak bir komutanlık kurduğu kaydedildi.

Komutanlığın açıklaması şu ifadelerle devam etti: “Başından itibaren Şengal Dağlarında halkımızı koruduk. Şimdi Şengal Dağları ile yamaçları ve eteklerindeki tüm köyler Şengal Bölgesi Ortak Savunma Güçleri’nin denetiminde bulunuyor. Biz bu bölgeyi koruyoruz. Şengal Dağları’ndaki tüm halkımız şu an güvenliktedir.”  

‘Ezidi halkımıza söz veriyoruz Ezdixan’ı çetelerden temizleyinceye kadar mücadelemiz sürecek’

IŞİD’e karşı mücadelenin süreceğini kaydeden Komutanlık, “Ezidi halkımıza söz veriyoruz, Ezdixan’ı çetelerden temizleyinceye ve Şengal bölgesini güvenlik bir şekilde Ezidi Kürtlerimizin eline teslim edinceye kadar mücadele ve direnişimiz sürecek” dedi.  

KAYNAK: ANF 

Önceki İçerikVanlı Depremzedeler seçimleri boykot ediyor
Sonraki İçerik“Müslüm Sönmez yoldaşımız gözlerini sonsuzluğa yumdu”