Sarıgazi’de kitlesel Kaypakkaya anması

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 42. Yılında Sarıgazi’de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Aka-Der tarafından düzenlenen bir yürüyüşle anıldı

İSTANBUL (19.05.2015)-  Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Sarıgazi’de kitlesel bir yürüyüşle anıldı.  Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Aka-Der’in örgütlediği yürüyüş saat 19:30’da Vatan İlk Öğretim önünden başladı. Sık sık “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehit namırın” sloganlarının atıldığı yürüyüş sonunda ortak bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Kaypakkaya’nın işaret ettiği yolda yürümenin emperyalizmin insanlığı sömüren imparatorluğuna, devletin uyguladığı faşizme karşı insanca yaşama iradesiyle örgütlenmek, bütün uluslar ve inançlar için eşit haklar talep etmek, işçi-emekçi-köylülere köleliği dayatan yasalara karşı çıkmak, başta Kürt ulusu olmak üzere çeşitli milliyetlere ve azınlıklara yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikalarına dur demek, ulusları ve halkları birbirini düşman eden emperyalist işgalleri teşhir ve tecrit etmek demek olduğu belirtilen açıklamada  “İbrahimler, Denizler, Mahirler, Hakiler şahsında tüm devrim şehitlerinin devrimci mirasını yaşatmak istiyorsak; devrimci önderleri ve ardıllarını katleden faşist devletin top yekûn saldırısına karşı, ideolojik mücadeleyi elden bırakmadan ve politik farklılıklarımızı bir ayrılık nedeni haline getirmeden devrimci mücadelenin ortak paydalarında birleşerek topyekûn birlikte mücadeleyi her alanda örmeliyiz. 

Dünya ve ülkemizde bütün devrimci önderlerin siyasal perspektifi de birlik mücadele zafer şiarı üzerine bina olmuştur. Bilimsel sosyalizmin ülkemizde boy vermesini sağlayan devrimci diyalektik metodun devrimci kullanım kılavuzluğunu bizlere miras bırakan komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı ve onun şahsında dünya ve ülkemizde demokrasi, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenleri baş eğmez tarihimizin coşkusuyla anmaktan onur duyuyoruz.”  ifadelerine yer verildi.

 Yapılan açıklamanın ardından Yüz Fikir Şiir Atölyesi’nin sunduğu şiir dinletinin ardından eylem sonlandırıldı. Eyleme Halk Cephesi, HDP, EMEP, ESP, Halk Evleri ve Mücadele Birliği destek verdi.

 

 

 

Önceki İçerik‘Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler yaşıyor savaşıyor!’
Sonraki İçerikErdal Ataş ve Fatih Maçoğlu Kıbrıs’ta