Sarıgazi’de festival coşkusu

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da olduğu Festival Tertip Komitesi, “Biz bitti demeden  bitmeyecek bu festival” şiarıyla festivali yeniden düzenledi. Festivalde Grup Munzur, Grup Haziran, Emeğe Ezgi, Şenol Akdağ, Koma Gulen Xarzan, Pınar Aydınlar ve Grup İsyan Ateşi türkülerini söylerken, Redhack davasından yargılanan Taylan Kulaçoğlu ve Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu birer konuşma yaptı. Sarıgazi halkı ölümsüzleşen MKP/HKO gerillası Tugay Akdemir’i selamladı

İSTANBUL (22.09.2014)- Bu yıl 9.’su düzenlenen Sarıgazi Halk Festivali’nin son gününde polis ve işbirlikçi çetelerin silahlarla halka saldırmasıyla yarıda kalmıştı. Festival Tertip Komitesi tarafından “Biz bitti demeden  bitmeyecek bu festival” şiarıyla festival yeniden düzenlendi.

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da olduğu Festival Tertip Komitesi’nin çağrısıyla, IŞİD çetelerinin Kobane’ye  yaptığı saldırılar ve faşist T.C devletinin çetelere verdiği destek Sarıgazi halkı tarafından protesto edildi.

Yolu trafiğe kapattılar

Dün saat 15.30’da Vatan İlköğretim Okulu önünde bir araya gelen kitle, önce Demokrasi Caddesi’ni ardından da Eski Ankara Caddesi’ni trafiğe kapatarak festival alanına yürüdü.

Yürüyüş sırasında “Kürt ulusuna özgürlük Sosyalist Halk Savaşı’yla gelecek” , “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” , ”Kobanê’de düşene dövüşene bin selam” , ”Diren Kobanê Sarıgazi seninle” , ”Katil polis Sarıgazi’den defol” , ”Yaşasın devrimci dayanışma”  sloganları atıldı.

‘Festivali devam ettireceğiz’

Yürüyüşün ardından yapılan kısa açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Burada bütün Sarıgazi halkına birlikteliğimizle dayanışmayı ve direnişi büyütme çağrısı yapıyoruz. Festivalimizi devam ettireceğiz. Bugünden itibaren devamında da Sarıgazi’de halk festivalimiz daha güçlü bir şekilde direnişi ve dayanışmayı büyüterek devam edecektir.”

Festivale ve DHF’ye yapılan faşist saldırıların devrimcileri hiçbir zaman yıldıramayacağı vurgusu yapılarak festival programı başlatıldı.

‘Baskı ve tehditler bizleri meşru mücadelemizden alıkoyamayacaktır’

Festivale yönelik saldırıların ardından özel harekat polisleri tarafından evi basılan DHF üyesi yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:“Sarıgazi’de geleneksel olarak yapılan festivalin 9.yılıdır. Bu yıl devrimcilerin, demokratların, yurtseverlerin, muhtarların ve yöre derneklerinin katkısıyla örgütlenen festivalin Tertip Komitesi temsilcilerinden biriyim. Festivalin 3. Gününde yaşanan faşist saldırı festival alanıyla sınırlı kalmamış hemen akabinde Demokratik Haklar Derneği ve Demokratik Haklar Federasyonu üyelerimizin evleri ve iş yerleri basılarak talan edilmiş ve ailelerimize tehditler savrulmuştur. Her zamanki gibi asılsız iddialarla karşımıza çıkan eli kanlı katilleri tanıyor ve biliyoruz ama bu baskı ve tehditler bizleri meşru olan mücadelemizden alıkoyamayacak.

Sarıgazi Halk Festivali’ni örgütlerken festivalin yasal prosedüründeki başvurumuzu Kaymakamlık’a ve Sancaktepe Emniyet Müdürlüğü’ne yaptık ve onaylandı. Ancak buna karşın, Sarıgazi halkı gerçek mermilere hedef olmuş, gaz bombaları ve TOMA’larla festival alanına saldırılmıştır.”

‘Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın mirasını sahipleniyoruz’

Ardından Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu yaptığı konuşmada, Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın bugünlere kadar uzanan mirasını sahiplendiklerini, ezilen yoksul halkın yaşamına uzanan lekeli ellerin avuçlarından sunulan yaşamı değil nasırlı elleriyle geleceği yeniden yaratan emekçilerin sunduğu hayatı tercih edeceklerini belirtti.

Tiyatro sanatçısı Emre Canpolat ile Redhack davasından yargılanan Taylan Kulaçoğlu da kısa bir konuşma yaptı. Kulaçoğlu, bu mahallede emekçilerin, devrimcilerin kanı ve emeğinin olduğunu belirterek, bu bedellere karşı çeteleşmeye ve yozlaşmaya karşı mücadele edileceğini, gerekirse yeniden bedel ödeneceğini ifade etti.

Ardından Rapzan Belagat’ın Sarıgazi halkına gönderdiği mesaj okundu.

‘Biz kazanacağız halk kazanacak halkın örgütlülüğü kazanacak’

DHF adına yapılan açıklamada ise 9. halk festivalinde halkın birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu  kırmak için faşist T.C devleti tarafından provokasyon yaratılmak istendiği belirtilerek, ardından DHD ve DHF üyelerinin ev ve işyerlerine baskınlar düzenlediğini belirtildi. Son olarak, “DHF olarak son sözümüz ‘Biz kazanacağız halk kazanacak halkın örgütlülüğü kazanacak’” denildi.

Festivalde komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş başta olmak üzere MKP/HKO gerillası Tugay Akdemir ve PKK/HPG gerillası Veysel Söylemez anısına 1 dakikalı saygı duruşunda bulunuldu.

‘Tugay Akdemir ölümsüzdür’

Grup Munzur sahne aldığı sırada DHF standı önünde bir araya gelen kitle, “Tugay Akdemir Ölümsüzdür YDAB” imzalı pankartı açarak sloganlarla festival alanına yürüdü. Devrimci türküler ve marşları söyleyen Grup Munzur, Sarıgazi halkı tarafından çoşkuyla karşılandı.

Ardından Grup Alamor adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sarıgazi Festivali’ne ve sonrasında Demokratik Halklar Federasyonu’na yapılan saldırıları Grup Alamor olarak kınıyoruz. Sarigazi halkının yanındayız. Fasizm kendini böyle var ettigi surece devrimci aklımız daha cok bilinç ve daha cok direnç kazanacak. Festivaller biz bitti demeden bitmeyecek dostlar. Hepinizi devrimin kızıllığıyla selamlıyoruz.”

Daha sonra sırasıyla Grup Haziran, Emeğe Ezgi, Şenol Akdağ, Koma Gulen Xarzan, Pınar Aydınlar, Kutsal Evcimen ve Grup İsyan Ateşi sahne alarak ezgilerini kitleyle paylaştı. 

Önceki İçerikMKP-HKO gerillası Akdemir’in cenazesi Malatya’ya gönderildi
Sonraki İçerikMKP/HKO gerillası Tugay Akdemir sonsuzluğa uğurlanacak