Sancı’dan birinci yılında: Kültür Sanat Edebiyat Sempozyumu

Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi önümüzdeki ay birinci yılını tamamlayacak. Sancı, birinci yılı dolayısıyla İstanbul’da bir sempozyum gerçekleştirecek. Üç oturumdan oluşacak sempozyuma, çok sayıda edebiyatçı ve sanatçı katılacak

HABER MERKEZİ (16.01.2016) – Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi önümüzdeki ay birinci yılını tamamlayacak. Sancı, birinci yılı dolayısıyla İstanbul’da bir sempozyum gerçekleştirecek. Üç oturumdan oluşacak sempozyuma, çok sayıda edebiyatçı ve sanatçı katılacak.

Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Yazı Kurulu, yapılacak sempozyum için bir de çağrı yayınladı.

Yapılacak sempozyumun programı ve çağrı metni ise şu şekilde;

Tarih: 7 Şubat Pazar

Saat: 11.00

Yer: Cezayir Toplantı Salonu

Adres: Hayriye Caddesi No: 12 Galatasaray/ Beyoğlu

“Merhaba;

Üretmek bir tutkudur. Edebiyat ve sanat; bu tutkunun insanlık için katıksız sözüdür, çağına ve geleceğine, bir düş kurmanın gerekliliği gibi sorumluluğu vardır. Tıpkı ülkemizde insanca yaşamaya çalışmanın, zül altında üretmenin bir görev olduğu gibi…

Uzun yıllardır kültür-sanat alanında verdiğimiz mücadele ve üretim sürecini yeni bir solukla buluşturmak isteyişimizi, 1 yıla yakındır Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi olarak yayıncılık alanında sürdürmeye devam ediyoruz. İlk sayımız büyük bir heyecanla ve yoğun bir katılımla 2015 Şubat’ında okuyucuyla buluştu. İlk sayımızdan bugüne gerek toplumsal gelişmeler ışığında gerek yazın alanında dergimize eserleriyle emek verenlerle; sözler, öyküler, şiirler söyledik, sorular sorduk.

Bu coğrafyada yaşamanın, demokrasi mücadelesi yürütmenin oldukça çetrefilli olduğunu bilmekteyiz. Demokrasi mücadelesi yürütenler, şiiri ile sesi ile kalemi ile vicdan olanlar bu ülkede her daim baskı ve zulüm ile susturulmaya çalışılmıştır. Bu gerçeklik; devletin ilerici ve aydınlarla olan ilişkisi ve karakteri noktasında yüzyıllardır süren bir mücadeledir aynı zamanda. Bizler de aydın-iktidar ilişkisinde; yoksulluğumuza giydirdiğimiz giysi, kırıla kırıla koruduğumuz bir tanıklıkla yola çıkmış olmanın sorumluluğunun farkındayız. Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi olarak mütevazı ama emin bir istek ve var olma heyecanıyla, cephemizi; direnen, teslim olmayan bir tarihsel kültür sanat mirası üzerinden belirliyoruz. İsmini sayamayacağımız nice değerimizin yolunda karanlığa bir ışık, tarihe bir göz olmak istiyoruz. Gözümüz yeni sözümüz yeni değil belki, ama kararlılığımız ve aklımız bizlerden önce bu yolu açanların ve yürüyenlerin yaktıkları ışıktan doğdu.

Coğrafyamızda edebiyat ve sanat bir yaratma ve direnme halidir. Çalışmalarımızı da bu yönlü planlıyor ve hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bundan hareketle de 1. yılımızı karşılamaya hazırlanırken 7 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da Cezayir Toplantı Salonu’nda bir sempozyum gerçekleştireceğiz. Sempozyumumuz 3 oturumda tamamlanacak, tartışmalar ise; 1. oturum; Toplumsal Gelişmelerde Edebiyatın Rolü/Tanıklığı, 2. oturum; Kadın ve Edebiyat, 3. oturum ise Hangi Kültür? Hangi Edebiyat? başlıkları altında yürütülecek.

Elbette sözümüz eksik çünkü zorbalık karşısında direndikçe; güzel olana, iyi olana sahip çıktıkça yazdıklarımız bir vücut bulacak. Sözümüz ve özlemimiz hiç bitmeyecek çünkü henüz bize layık olan bir yaşama kavuşmuş değiliz. Bizler baş eğmez bir aydın sorumluluğunun mirasçıları olmaya gönül vermişsek, çaba içindeysek her yerde bu zulmü anlatmak zorunda olduğumuz kadar, her yerde güzeli ve iyiyi ve haklıyı da anlatmaya devam edeceğiz. 

Ve bir kez daha iyi ve haklıya olan inancımızla belirtmek isteriz ki; bizler yaşama sahip çıkmazsak, zorbalık karşısında dünyaya karşı ve dünya için bir vicdan olamazsak; bütün derinlikleri sığ görür, sözcüklerin hepsini iğreti bulur, aynı gökyüzü altında kederle yaşar, ölüm hariç hiçbir şeyi değiştiremeyiz. 

Sancı Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Yazı Kurulu”

 

Önceki İçerikSur’da 2 kişi daha hayatını kaybetti
Sonraki İçerikDGH: ‘Bu suça ortak olmayacağız! Akademisyenler yalnız değildir’