RDF temsilcisi Profesör Saibaba tutuklandı

Hindistan’da Yeni Demokrasi mücadelesi yürüten RDF (Devrimci Demokratik Cephe) örgütünün temsilcisi ve Yeni Delhi Üniversitesi’nde profesör olan G. N. Saibaba tutuklandı

HABER MERKEZİ (12.05.2014)- Hindistan’da Yeni Demokrasi mücadelesi yürüten RDF (Devrimci Demokratik Cephe) örgütünün temsilcilerinden olan G. N. Saibaba 9 Mayıs’ta Hindistan polisi tarafından tutuklandı. Yeni Delhi Üniversitesi’nde profesör olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı olan Saibaba daha önce de yürüttüğü anti-emperyalist mücadele ve Adivasi ve Dalitlerin yanında yer almasından dolayı baskılara maruz kalmıştı.

Saibaba’nın evi bu yılın başından itibaren çok defa polis tarafından basılmış ancak ülkede ve dünyadaki kamuoyu baskısından dolayı tutuklanamamıştı. Saibaba 9 Mayıs’ta üniversiteden eve dönerken Yeni Delhi’de başka bir eyalet olan Maharashtra polisleri tarafından arabası durdurularak gözaltına alındı. Polis Maoistlerle bağlantılı olduğunu iddia ettiği Saibaba hakkında gözaltına alınan birinin ifade verdiğini öne sürüyor.

Arundathi Roy Saibaba’nın tutuklanmasını kınadı

Maoistlere ve yerli halkın mücadelesine verdiği destekle tanınan ünlü yazar Arundathi Roy Saibaba’nın tutuklanmasını kınayarak şöyle konuştu: “Bu bir vatandaşın anayasal haklarının küstahça hiçe sayılmasıdır. Önceleri bu olaylar kimsenin tecavüzleri ve kaçırmaları soruşturamadığı yoksul köylerle sınırlıydı ancak şimdi bu şehirlere de ulaştı. “

Öte yandan RDF (Devrimci Demokratik Cephe) ve International Campain Against the War on the People in İndia (Hindistan’da Halka Karşı Yürütülen Savaşa Karşı Uluslar arası Kampanya) gibi uluslararası devrimci demokratik örgütler Saibaba’nın tutuklanması protesto ederek dayanışma eylemlerine çağırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikADHK: 18 Mayıs’ı unutmayacağız!
Sonraki İçerikAli İsmail Korkmaz ölümsüzdür