Özgecan Aslan davası 9 Eylül’e ertelendi

Mersin’de Özgecan Aslan’ı katleden 3 kişinin yargılanacağı davanın ilk duruşması bugün başladı

HABER MERKEZİ (12.06.2015) – Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ı katleden 3 kişinin yargılanacağı davanın ilk durruşması bugün başladı. Duruşma Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

100’ün üzerinde avukat ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi duruşma salonuna alınırken, salona sığmayan yüzlerce kişi ise bir başka salona alınarak, SEGBİS sitemi ile duruşmayı izliyor.

İçerde duruşma devam ederken, Tarsus Adliyesi önüne sabah saatlerinde gelerek bekleyişini sürdüren kadın kadınlar da “Özgecan Aslan ölümsüzdür”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Özgecanımız katledildi, susmuyoruz hesap soruyoruz”, “Özgecanımızı yaktınız, Yasta değil isyandayız” pankartları ile katledilen kadınların fotoğrafları ve aynı içerikte dövizler taşıyarak, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Erkek vuruyor devlet onu koruyor” sloganlarını atıyor.

19: 22: Sanık Fatih Gökçe hakkında mahkeme suç duyurusunda bulunarak cinsel saldırı yapmış olma ihtiamlının araştırılmasını istedi. Tüm sanıkların bir sonraki duruşmada ifadelerinin SEBGİS sistemiyle alınması için cezaevine yazı yazılmasına karar verildi

19: 19:  Mahkeme: “Sanık Fatih Gökçe hakkında duruşma zaptının cumhuruyet  Başsavcılığına gönderilerek işlem akıbetinden mahkememize bilgi verilmesine. Tüm sanıkların tutukluluk hallerinnin devamına” karar verip duruşmayı 9 Eylül’e erteledi.

18: 08: Fotoğraflar gösterilirken ekrana yansıyan kesilmiş bilek görüntülerine duruşmayı izleyenler tepki gösterdi.

18: 06: Duruşmada olay yerinin fotoğrafları gösteriliyor.Zanki Suphi Altındöken’in kullandığı bıçakı teşhis etmesi isteniyor.

16:55: Şu an Suphi Altındöken’in eşi Neslihan Altındöken’in ifade işlemine  yeniden başladı

16:53: Tanık Osman Taş’ın ifadesi tamamlandı

16:47: Avukat Efkan Bolaç tanık Osman Taş’ a sen hiç benzinle çalışan otobüs gördün mü? şeklinde soru yöneltti. Osman Taş ise “Bilmiyorum o an bunu düşünmedim” şeklinde cevap verdi.

14:23 Fatih Gökçe: “Ben olay günü Suphi’ye maktulü hastaneye götürelim dedim. Baba Necmettin Altindoken, Suphi’ye bıçağı verdi. Ve Suphi maktulun ellerini kesti. Baba Altindoken cesedi benim arabama koymak istedi ama ben izin vermedim.”

14.03 Necmettin Altındöken cinayeti ayrıntılarıyla anlattı. İlk verdiği ifadeyi baskı altında verdiğini iddia ederek reddetti. Doktorun hastanede kendisine copla vurduğunu ve bir sürü kağıt imzalatıldığını söyledi.

13.51 Necmettin Altındöken olayla alakası olmadığını söyleyerek iyi hal istedi

13.35 Ara sona erdi. Sanıklar duruşma salonuna getirildi. Fatih Gökçe’nin ifadesi alınacak. İçeri girdiklerinde ifade işlemi biten Altındöken, “Benim 2 çocuğum var. Kötü biri olsam velayetini bana vermezlerdi” dedi. Sanık Fatih Gökçe heyecanlandığını söyleyince Suphi Altındöken’in babası Necmettin Altındöken olay gününü anlatmaya başladı.

12:00 Duruşmaya ara verildi.

11:40 Gaziantep Barosundan Avukat Bülent Duran tekrar söz alarak mahkeme salonunda silahlı emniyet güçleri bulunduğunu ve bu konuda bir karar verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun ardından mahkeme başkanı, emniyet güçlerinin silahlı bir şekilde salonda bulunabileceğini söyleyerek talebi reddetti.

11:15  Baro adına söz alan avukat duruşma salonunda güvenlik güçlerinin silahlarla bulunduğunu ve bunun usule aykırı olduğunu belirtmesi üzerine mahkeme başkanı bir kısım polisin dışarı çıkarılmasını istedi.

11:00 AKP’ye yakınlığı ile bilinen KADEM adliye önünde basın açıklaması yapmak istedi. Tarsus Kadın Platformu ise KADEM’in basın açıklamasına izin vermeyerek alanı terk etmesini istedi. Polis KADEM’in önüne barikat kurarak koruma altına alırken kadınlar KADEM gidene kadar oturma eylemine başladı.

10:55 Duruşmaya 10 dk ara verildi. Adliye içerisinde duruşma devam ederken adliyenin bahçesinde ise gerginlik yaşandı.

10:40 Suphi Altındöken ifadesi sırasında sık sık ağlamaya devam edince mahkeme başkanı, “Ağlamayı geçelim” şeklinde tepki gösterdi.

10:30 Suphi Altındöken, yaşanan vahşetin detaylarını anlattıkça, salonda bulunan kadın avukatlardan tepki sesleri yükseldi.

10:28 Suphi Altındöken ifadesinin genelinde Fatih Gökçe’nin Özgecan Aslan’a cinsel saldırıda bulunmuş olabileceğini ifade ediyor.

Önceki İçerikMKP/PHG’den Altınbilek ve Yıldırım açıklaması
Sonraki İçerikSancı’nın 3.Sayısı çıktı