Ovacık halkı siyanürle altın aramaya karşı eylemdeydi

Ovacık halkı siyanürle altın arama çalışmalarına karşı yaptığı yürüyüşle Dersim halkının doğasına, tarihine ve kültürüne yönelik saldırıya karşı mücadelede kararlı olduğunu açıkladı

DERSİM (03.11.2013)- Ovacık halkının çağrısıyla Ovacık Cemevi önünde bir araya gelen aralarında DHF, Ovacık Kültür Derneği ve DEDEF’in de bulunduğu devrimci demokratik kurumlar, Ovacık merkeze yürüdü. Yürüyüşte Ovacık Rengül-Cevizlidere ve Kızılviran üçgeninde siyanürle altın arama çalışmalarının Dersim halkının mücadelesiyle engellendiği belirtildi.

Yürüyüş sırasında “dersim be wayir niyo”(dersim sahipsiz değildir) ,”Dersim onurdur onuruna sahip çık” , “Dersim’de baraj istemiyoruz” , “Munzur özgür akacak”, “Dersim’de siyanür istemiyoruz” sloganları atıldı.

Çarşı merkeze gelen kitleye esnafların da kepenk kapatarak destek verdiği yürüyüş, Belediye binası önünde sona erdi. Bina önünde yapılan oturma eyleminin ardından basın açıklamasının okunmasına geçildi. 

Dersim halkının kararlılığı sonucu iş makineleri engellendi

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Dersim Ovacık’ta Rengül-Cevizlidere ve Kızılviran üçgeninde maden işletmeye yönelen Çalık grubunun alt işletmesi olan Tunç Pınar adlı şirket, halkımızın geçtiğimiz günlerde çalışma yapmasına izin vermemesine rağmen adeta halkımızın sabrını zorlayarak bir kez daha iş makineleriyle doğayı katletmek için Cevizlidere Biçim Yaylası’na gitmek istemiştir. Ancak çevre köylerin desteğiyle bir kez daha şirketin saldırısı engellenmiştir.

Siyasi iktidarın gücünü arkasına alan, yaşamsal bütün değerlerimizi ranta çevirme hesaplarıyla vadilerimize, sularımıza, topraklarımıza saldıran maden, baraj ve HES firmaları defalarca kovulmalarına ve protesto edilmelerine rağmen hala doğamıza saldırmakta ısrarcı davranmaktadır.”

Basın açıklamasında Dersim halkının bu saldırılar karşısında yılmadan mücadelede kararlı olduğu belirtildi. Dersim halkının doğasını, tarihini, kültürünü kısacası yaşam alanlarını savunmakta kararlı olduğu ifadeleriyle basın açıklaması sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF’den “Asimilasyona Karşı Alevi Mitingine” çağrı
Sonraki İçerik‘Süresiz açlık grevinde çocuklarımızın yanındayız’