OHAL gerekçesi ile yüzlerce demokratik kurum kapatıldı!

OHAL kapsamında içişleri bakanlığı tarafından dün yayınlanan bir genelge ile yüzlerce devrimci ve demokratik kurum kapatılarak mühürlendi. Kapatılarak mühürlenen kurumlar arasında DHF’ bağlı İzmir ve Gazi demokratik haklar Dernekleri de bulunmaktadır.

HABER MERKEZİ (12.11.2016)- Erdoğan/AKP iktidarının halklarımıza ve onun devrimci, demokratik kurumlarına yönelik topyekün kirli savaş ve saldırganlığı sistematik bir biçimde devam etmektedir. 15 Temmuz darbe girişimini gerekçe yaparak devreye koyduğu OHAL ve KHK’ler ile kendi gerici iktidarını sağlamlaştırmaya çalışan Erdoğan/AKP iktidarı ‘’FETÖ’’ ile mücadele adı altında manipülasyonlar yaratarak bütün devrimci ve demokratik toplumsal güçleri hedef alarak bastırmaya ave susturmaya çalışmaktadır. Darbe girişiminden bugüne kadar binlerce devrimci, demokrat, Yurtsever ilerici,  kamu emekçisi, basın emekçisi, aydın ve yazar, akademisyen, öğrenci, avukat ve toplumsal mücadelenin daha değişik alanlarında olmak üzere binlerce insan devletin gözaltı, işkence, tutuklama ve görevden uzaklaştırma saldırılarına maruz kalmıştır.

Bu stratejik saldırılar kapsamında dünde içişleri bakanlığının yayınladığı bir genelge ile ‘’Terör örgütleri ile bağlantılı’’ gerekçesi ile 400 yakın dernek kapatılarak mühürlendi.

Kapatılarak mühürlenen kurumların yüzde doksanı devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlardır. Bu kapsamda Kuzey Kürdistan başta olmak üzer, Ülkenin onlarca yerinde adı geçen dernekler polisler tarafından basılarak mühürlenmiştir. Kapatılan kurumlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD), Mezopotamya Kültür merkezleri(MKM), Gündem Çocuk Dernekleri, Yakınlarını Kaybedenlerle Dayanışma Dernekleri, Kadın yaşam derneği, Halkın Hukuk Bürosu, Demokratik Öğrenci Dernekleri ve daha yüzlerce kurum bulunmaktadır.

ÇHD’de baskın yapmaya giden özel harekât polisleri Avukatların direnişi ile karşılaştılar. Dernek binasını sloganlarla terk etmeyen avukatlara saldıran özel harekât polisleri onlarca avukatı gözaltına aldı.

DHF’ye bağlı derneklerde basılarak mühürlendi!

Saldırılar kapsamında Demokratik Haklar Federasyonu’nun bağlı derneklerde basılarak mühürlendi. Bu kapsamda DHF’ye bağlı İzmir Demokratik Haklar Derneği ve Gazi Demokratik Haklar Dernekleri basılarak mühürlendi.

Gazi Demokratik Haklar Derneği basılarak talan edildi!


Gece saatlerinde Gazi Demokratik Haklar Derneğini basan polisler,dernekte bulunan bilgisayarlar, kitaplar, arşivler, flamalar ve daha bir çok şeye el koydular.Yapılan baskında şehitlerin resimleri parçalanarak üzerlerine hakeretler içeren küfürler yazıldığı öğrenildi.

 

 

 

 

Önceki İçerikMKP: Faşist İktidar Kürt ulusunu topyekün ayaklanmayla savaşa çağırmıştır!
Sonraki İçerikDHF: Devrimci kurumlarımızı savunmaya devam edeceğiz!