Müslüm Sönmez sonsuzluğa uğurlandı

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Demokratik Haklar Federasyonu Dersim faaliyetçisi ve Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) Dersim Temsilcisi Müslüm Sönmez, bugün düzenlenen anmanın ardından sonsuzluğa uğurlandı

DERSİM (12.08.2014)- Geçirdiği kalp krizi sonucu geçtiğimiz pazar günü hayatını kaybeden Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) Dersim Temsilcisi Müslüm Sönmez, bugün cemevinde yapılan dini bir tören ve Dersim Demokratik Haklar Derneği önünde yapılan anmanın ardından Çalkıran Köyü’nde sonsuzluğa uğurlandı.

‘Müslüm yoldaş ölümsüzdür’

Sabah saatlerinde cemevinde toplanan Müslüm Sönmez’in ailesi ve yoldaşları, Sönmez gibi mücadele içerisinde esir düşen kızı MKP dava tutsağı Sevinç Sönmez’in cemevine gelişini bekledi. Sevinç Sönmez’in cemevine getirildiğini gören kitle sloganlarla Sönmez’i karşıladı. Cemevinde yapılan dini törenin ardından Dersim Demokratik Haklar Derneği (DDHD) önünde yapılacak anmaya çağrı yapan DHF faaliyetçileri, Çarşı Merkez’den DDHD önüne yürüyüş gerçekleştirdi.

“Müslüm Yoldaş Ölümsüzdür” yazılı pankart arkasında yürüyen yüzlerce kişi,”Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Müslüm Yoldaş ölümsüzdür” sloganları attı.

‘12 Eylül’ün en ağır koşullarında mücadeleyi sürdürdü’

Yürüyüşün ardından DDHD önünde anma yapıldı. Anma sırasında Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ve Dersim Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç birer konuşma yaparak ailesine ve yoldaşlarına başsağlığı diledi.

Ardından Dersim Kültür Derneği adına konuşma yapan Murat Ser şunları söyledi:”12 Eylül koşullarında herkes ülkeyi terk ederken o kalıp mücadele etmeyi tercih etti. Yeni Demokrasi mücadelesinde en zor şartlarda mücadeleyi sürdüren Müslüm yoldaş, devletin en acımasız saldırılarına göğüs gerdi.Yoldaşımız belki fiziki olarak aramızdan ayrıldı ancak fikirleriyle ve duruşuyla bizimle yaşamaya devam edecek. Dersim halkının başı sağolsun. Anıları mücadelemizde yaşayacaktır.”

‘Yaşamının sonuna kadar örgütlü mücadeleyi sürdürmek zor iştir’

DDHD adına da konuşma yapan DHF Temsilcisi, Müslüm Sönmez’in mücadelesini devam ettireceklerini vurgulayarak şunları dile getirdi:”Öncelikle bu toprakların bağrından çıkan yiğit ve onurlu bir insanı sahiplendiğiniz ve onun mücadelesini yaşatacağınıza dair sloganlar attığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Devrim ve sosyalizm mücadelesi içerisinde yaşamının sonuna kadar örgütlü mücadele bayrağını taşımak zor bir iştir. Çok genç yaşlarından itibaren devrim ve komünizm mücadelesinin bayrağını taşıyan Müslüm yoldaşa biz de burdan onun mücadelesini daha ileri mevzileri taşıyacağımıza dair yemin ediyoruz. Müslüm yoldaşın ve kaybettiğimiz yoldaşlarımızın yerini doldurmanın güç olduğunu bilerek, onların yerini doldurmanın zor olduğunu ancak bunun çabası içerisinde olduğumuzu da buradan duyuruyoruz. “

Yapılan konuşmaların ardından kitle araçlarla Çalkıran Köyü’ne doğru hareket etti. Çalkıran Köyü’nde sonsuzluğa uğurlanan Müslüm Sönmez’in mezarı başına kızıl karanfiller bırakılarak pankart asıldı. 

Önceki İçerikDeniz Fırat sonsuzluğa uğurlandı
Sonraki İçerikHalkın Günlüğü sitesine ilişkin açıklama