MKP tutsakları Koç ve Demir’den mektup

Elazığ Hapishanesinden işkence ile sürgün edilen MKP tutsakları Aysel Koç ve Bahar Demir gazetemize bir mektup yazarak Elazığ Hapishanesinde yaşanan hak gasplarını ve işkenceyi anlattı

HABER MERKEZİ (01.12.2015) – Elazığ Hapishanesinden işkence ile sürgün edilen Maoist Komünist Partisi (MKP) tutsakları Aysel Koç ve Bahar Demir gazetemize bir mektup yazarak Elazığ Hapishanesinde yaşanan hak gasplarını ve işkenceyi anlattı.

Bayburt’ta bulunan M Tipi Hapishane’ye sürgün edilen tutsaklar, Elazığ hapishanesinde yoğun bir saldırı ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, tüm kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Elazığ Hapishanesinde hak gaspı, ‘ceza’, işkence, sürgün…

Koç ve Demir tarafından gazetemize gönderilen mektup ise şu şekilde;

“Merhaba Sevgili Halkın Günlüğü Emekçileri;

Selam ve sevgilerimizi gönderiyor, iyi olmanızı umut ediyoruz. Bizler olabildiğince iyiyiz. Hapishanelerdeki hak gasplarını, tecrit ve sürgün politikalarının sonucu olarak yeni mekanımıza geliş sürecini dilimiz döndüğünce bahsetmeye çalışacağız.

Sevgili yoldaşlar, biz yaklaşık 2 ay önce Bakırköy Hapishanesi’nden Dersim’de görülen davamız nedeniyle Elazığ E Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildik. Elazığ Hapishanesinde ilk gittiğimiz günden itibaren biz siyasi kadınlara karşı özel bir yönelimle karşılaştık. Kısaca bahsetmek gerekirse, ilk bir ay masa ve sandalye verilmedi. Ankara şehitleri için ve hak gaspları için attığımız her slogana ayrı ayrı tutanak tutuldu. İç pota ücrete tabi tutuluyordu ve uğraşlarımız sonucu son süreçte ücretsiz gönderme olanağı yakaladık. En son olarak çıplak ayakkabıları zorla çıkarma girişiminde bulundular. Bizlerde buna karşılık olarak çıplak ayakla mahkemeye gitmek istedik, ancak “bizi magazine mi düşüreceksiniz” diye ayakkabısız mahkemeye katılmamız engellendi, savunma hakkımız gasp edildi.

Tabi bunla da sınırlı kalınmadı. 30-40 kişilik bir gardiyan timinin saldırısına uğradık. Peşi sıra Ankara şehitleri, Hüseyin Dinç ve Dilek Doğan için attığımız sloganlar gerekçe gösterilerek iletişim, spor ve görüş “ceza”ları devreye konuldu. Ve sonrasında yıldırma, sindirme politikası olarak psikolojik baskı yöntemi devreye konularak bütün mektuplarımız engellendi. Bununda çözüm olmadığını düşünmüş olacaklar ki son olarak sabahın 6’sında gelip sürgün edildiğimiz söylendi. Ve A takımı denen özel gardiyan timi kask, kalkan ve coplarla biz kadın tutsaklara saldırdı. Elazığ’da bulunan yoldaşlarımızın, dostlarımızın durumundan endişe duyuyoruz. Çünkü gardiyanlar çok ağır ve yoğun bir şekilde saldırdı ve yoldaşlarımızın tüm iletişim araçlarını engellendiğinden kaynaklı seslerini duyuramıyorlar. Bizi buraya getirirken A takımı coplarla yoldaşlarımızı darp ediyor ve işkence yapmayı sürdürüyordu. Bu konuda Elazığ Hapishanesine karşı duyarlılığın oluşturulmasını istiyoruz.”

Önceki İçerikThe Jungle; insanların yaşadığı insanlığın öldüğü kamp!
Sonraki İçerikZeynel Deniz sonsuzluğa uğurlandı