Mehmet Ayvalıtaş davasında polis saldırısı (Yenilendi)

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda 6.’sı görülen Mehmet Ayvalıtaş davasında adliye içerisinde ve dışarısında polis saldırdı

HABER MERKEZİ (25.03.2015)- Gezi Ayaklanması sırasında 1 Mayıs Mahallesi’nde  katledilen Mehmet Ayvalıtaş’ın davası bugün görülmek üzereyken, adliye içinde Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş’a önce özel güvenlik görevlileri ardından da polis saldırdı.

Adliyenin dışında bulunan kitlenin davayı takip etmek istemesi üzerine adliyeye gitmek istedi. Ancak polis adliyeye girmek isteyen kitleye gaz bombası, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdı.

Ali Ayvalıtaş polis saldırılarına tepki göstererek şunları söyledi: “Hem oğlumu aldınız, hem eşimi aldınız. Şimdi de beni dövüyorsunuz.”

Bugün 6.’sı görülmeye başlayan Ayvalıtaş davasında, Avukat Ömer Kavili mahkeme başkanı için reddi haki talebinde bulundu. Kavili’nin talebi reddedildi. Avukat eren ise polis saldırısına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Davada tanıkların dinlenmesinin ardından Avukat Evren, sanıklar hakkında tutuklama talebinde bulunurken, sanık Mehmet Görkem Demirbaş’ın vekili ise vareste tutulmasını talep etti.

Mahkeme heyeti tanık Esma Camcıoğlu, Özgür Cem Adıgüzel, Mustafa Aydın, Hüseyin Yaldız ve Mahmut Aktaş’ın zorla getirilmesine, Ayvalıtaş’ın katledildiği yere ait kamera kayıtlarının bulunduğu CD’de MSGSÜ sinema bölümünden seçilecek bilir kişiler tarafından inceleme yapılmasına karara verdi.

Mahkeme, sanıkların tutuklanmasına ve Mehmet Görkem Demirbaş’ın duruşmalardan verasete tutulması yönündeki talep de reddedilerek duruşma 24 Haziran’a ertelendi.

 

Önceki İçerikGazi’de polis saldırılarına devrimci dayanışmayla karşılık verildi
Sonraki İçerikAnkara’da DHF’lilere bıçaklı saldırı