Mehmet Ayvalıtaş davası başladı


Gezi Ayaklanması sırasında bir aracın kendisine çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın duruşması bugün İstanbul’da başladı

İSTANBUL (21.05.2014)- Gezi Ayaklanması’nda yapılan eylemler sırasında halkın yolu trafiğe kapatarak yürüdüğü esnada kendisine bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş davası başladı. Bugün İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda başlayan duruşma için polis adeta yığınak yaptı. 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi yapılan açıklamada mahkeme heyetinin aldığı karara göre yalnızca ismi daha önceden belirtilen 10 yakın ve avukatların içeri girebileceği belirtildi. Gazeteciler de dahil çeşitli devrimci, demokratik kurum temsilcilerinin ve gözlemcilerinse duruşmaya katılması engellendi.

Duruşma öncesi arbede yaşandı

Duruşma başlamadan salona girmek için gelenlerle polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Duruşmaya girmesi engellenen gazeteciler de karara tepki gösterdi. Avukatların itirazı sonucu sadece çok az sayıda gazeteci içeri alınabildi. Yine avukatların itiraz etmesi sonucunda duruşmaya katılmak isteyen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan da içeri alındı.

Aralarında SODAP, ESP, HDP,SDP’nin de bulunduğu çok devrimci, demokratik kitle örgütü de mahkeme önünde bekliyor.   

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Önceki İçerikKöln’de Erdoğan protestosu yapılacak
Sonraki İçerikDersim’de devletin baskı politikası hız kesmiyor