Mazgirt’te festival coşkusu (Foto Haber)

13. Munzur Doğa ve Kültür Festivali Mazgirt’te devam ederken, Grup Munzur şarkılarıyla halkı coşturdu

DERSİM (27. 07. 2013)- Bu yıl 13.sü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali bir yandan Dersim Merkez’deki etkinliklerle, diğer yandan ilçelerde düzenlenen festival programıyla devam ediyor. Dün Mazgirt Festival Tertip Komitesi tarafından organize edinen festival ilçe halkı ve dışarıdan gelen halk tarafından coşkuyla sahiplenildi. Çok sayıda sanatçının katıldığı festivalde halk halaylarla ve türkülerle coştu.

Ermenistan’dan gelen ve halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan Ermeni Halk Dansları topluğunun gösterisiyle başlayan festival müzik dinletileriyle devam etti. Mücadele şarkılarını seslendiren Pınar Aydınlar, “Biz üç yılık yasağı delerek diyoruz ki Dersim, Munzur, halkın topraklarından halkın değerlerini yasaklamaya kimsenin gücü yetmez. “ dedi. Ardından sahne alan Avrupa RED Düşün ve Sanat Kolektifi ise müzik ve şiir dinletilerini halka sundu.

Türkel: Mazgirt Belediyesi’ni sizlere rağmen sizler adına konuşan burjuva partilerinden devraldık

Festivalde konuşan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel konuşmasına ülkenin dört bir yanından ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcıları selamlayarak başladı.

“Mazgirt Belediyesi’ni dünü ve bugünü tartışılır kirli siyasetle beslenen, sizlere rağmen sizler adına konuşan burjuva partilerinden devraldık. “ diyen Türkel köylülere seslenerek “Üretin, üretin ki özgürleşesiniz. Üretmezseniz köleleşirsiniz. “ dedi. Organizasyonda emeği geçen Mazgirt Kültür ve Dayanışma Derneğine teşekkür eden Türkel ayrıca geldiği günden bu yana kendisini ve Mazgirt halkını yalnız bırakmayan ADHK ve DHF’ye de teşekkürlerini sundu. Türkel halk için yürüttükleri mücadele yüzünden faşist iktidarın hedefi haline gelen Yeni Demokrasi mücadelesi tutsakları Murat Kur, Evrim Konak ve arkadaşlarını selamladı. Türkel konuşurken halk “Mazgirt seninle gurur duyuyor” sloganıyla Türkel’i destekledi. Tekin Türkel Mazgirt’te ev yaparak ilçenin gelişmesine katkıda bulunan 13 kişiye plaket verdi.

Mazgirt Kültür ve Dayanışma Derneği adına konuşan Rıza Cangöz ise “Dersim devlet zulmü karşısında direngenliği, karamsarlık karşısında umudu, asimilasyon karşında yaşam biçimini korumak için canla başla mücadele ederek bugünler büyük bedeller ödeyerek gelmiştir.“ dedi.

DEDEF: Birlik zemini güçlendirilmeli

Cangöz’den sonra konuşan DEDEF başkanı Hikmet Erdoğan Dersim mücadelesinin güçlenmesi için birlik zeminini güçlendirmek gerektiğini vurgulayarak  “İktidarımızın sağlanabilmesi, kendi yaşamımızın doğru zeminde hayat bulabilmesi için biz Dersimlilerin ve dışarıda yaşayan Dersim dostlarıyla birlik zeminini güçlendirmesi gerekiyor. Sünni ayrılık gerekçeleriyle Dersim mücadelesi zayıflatılmamalıdır. “ dedi. Erdoğan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’i ’38 Katliamı Anıtı çalışmasından dolayı kutlayarak Türkel’in halkla beraber yürüttüğü mücadeleyi selamladı.

DHF: Faşist iktidar Dersim’in bağrında açan Yeni Demokrasi mücadelesinden ve politik nüfuzundan korkuyor

Festivalde konuşma yapan DHF temsilcisi ise Dersim coğrafyasının devlet zulmüyle yok edilmek istendiğini belirterek,  “Dersim devlet zulmü karşısında direngenliğini, karamsarlık karşısında umudunu, asimilasyon karşında yaşam biçimini ve felsefesini korudu. Değerleri için canla başla mücadele eden Dersim bugünlere büyük bedeller ödeyerek ve ödemeye devam ederek geldi.” dedi. Dersim’de yüzlerce siyasal gözaltı terörünün yaşandığını belirten DHF temsilcisi son olarak sistemli bir şekilde Dersim’de DHF ve DEDEF üyelerine hapis cezaları verilmesinin Dersim’i yok etme ve ıslah etme saldırılarının bir parçası olduğunu ifade etti. Temsilci konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü faşist iktidar Dersim’in bağrında açtığı Yeni Demokrasi mücadelesinden ve politik nüfuzundan korkmaktadır.  Dersim’in doğasını, insanını, kültürünü yok etmek isteyen zihniyete karşı mücadele yürütenlerin 6 yıl ceza almasına sebep olan ‘suçlara’ bakıldığı zaman bunun rahatlıkla görülebilir”.

Halk Grup Munzur’un şarkılarıyla coştu

Mazgirt halkı tarafından coşkuyla karşılanan Grup Munzur Ali Haydar, İbrahim Yoldaş, Zam, Haydere, İsyan Ateşi gibi şarkılarla kitleyi coştururken yürüttükleri haklı mücadele sebebiyle gözaltına alınarak tutuklanan Ali Mükan ve arkadaşlarını da selamladı. 

Festivalde ayrıca Nurettin Güleç, Zülfikar, Helin, Ahmet Aslan ve Zelemele gibi sanatçılar da sahne aldı.

Festival alanında stant açan DHF festival boyunca bildiri dağıtarak halkı Pazar günü Yeni Demokrasi mücadelesi tutsakları için yapılacak yürüyüşe çağırdı.

 

 

 

Önceki İçerikAdana’da 9 Gezi direnişçisi tutuklandı
Sonraki İçerikFestivalin Pertek Programı sona erdi