Maraş’a anma için giden kitle polis barikatlarını aştı (Yenilendi)

Maraş’ta yapılacak anma için şehre giden ve girişlerde bekleyen kitle polis barikatını aşarak şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti

MARAŞ (21.12.2014)- Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Federasyonu ve DTK Halklar ve İnançlar Komisyonu gibi çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü ile Alevi kurumlarının çağrısıyla Maraş’ta yapılacak anmaya katılmak isteyen kitle, Narlı Beldesi girişinde uzun süre bekletildi.

Polis ve jandarma barikatlarının kaldırılması için HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Alevi kurum temsilcilerinin yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmazken barikatlar kaldırılmadı.    

Polis kitle üzerinde baskı kurmaya çalıştı

Maraş Valiliğinin yasağı nedeniyle Maraş merkezinde de pek çok noktada yığınak yapan polis ablukasına karşın çok sayıda kişi Maraş Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği önünde bir araya gelirken, polis kimlik kontrolü yaparak halk üzerinde baskı kurmaya çalıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan HDP yöneticileri, şehirde anmaya gelen kitleyi engellemek için OHAL uygulandığını belirtti. Elbistan, Nurhak ve Göksun ilçelerinin çıkışında aralarında milletvekili ve parti yöneticileri ile Alevi dernekleri yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişi, seyahat özgürlüklerinin polis ve jandarma tarafından engellendiğini ifade etti.   

Anmanın engellenme çabası protesto edildi

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Demokrasi ve insan haklarıyla bağdaşmayan, toplumu kutuplaştırmaya yönelik bu tutumu kınıyor, hükümeti bu sorumsuzca yaklaşımları terk ederek toplumsal barışa hizmet etmeye davet ediyoruz. Maraş’ta 36 yıl önce yaşananlar yeni gerginlikler yaratılarak değil, ancak hakikatlerle yüzleşilip mevcut gerginlikleri giderecek diyalog çabalarıyla mümkün olabilir.”

Kitle yolları trafiğe kapatarak eylem yaptı

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve Avrupa Alevi Federasyonu’nun da aralarında olduğu devrimci demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Maraş’ta yapılmak istenen anmaya katılmak için gelen ancak polis tarafından şehre girişi engellenen kitle, durdurulduğu yerlerdeki yolları trafiğe kapatarak eylem yaptı. Antep-Maraş yolunu trafiğe kapatan yüzlerce kişi, “Maraş’tan Roboskî’ye Katleden Devlettir” , “Maraş Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız” , “Katliamların Hesabını Sormak İçin Örgütlen” yazılı pankartlar açarak “Katil devlet hesap verecek” , “Maraş’ı unutmak ihanettir” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

Cadde üzerinde halaylar çeken kitle, şehre giriş yasağını protesto ederken, şehrin tüm giriş ve çıkışları asker, polis ve zırhlı araçlar tarafından kapatıldı.   

Pazarcık’tan gelerek barikatları aşan kitle Maraş’a gidiyor

Pazarcık’tan gelen kitle ile diğer illerden gelen kitle, her iki taraftan polis ve asker barikatlarına yüklendi. Barikatı aşan kitle, Maraş merkeze doğru yürüyüşe geçti. Şehre yaklaşık 15 km uzaklıkta olmaları nedeniyle bir süre sonra araçlarına binen kitle, Maraş merkeze doğru gidiyor. 

Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için Maraş’a giden kitleye, HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile HDP yöneticileri de eşlik ediyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Önceki İçerikUnutmak ihanettir
Sonraki İçerikDersim’de DHF faaliyetcilerinin kaçırılma girişimi protesto edildi