Manavgat’ta Kobanêlilere ırkçı saldırı düzenlendi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde mevsimlik tarım işçiliği yapan Kobanêlilere yüzlerce ırkçı saldırırken, saldırının ardından Kobanêliler Suruç’a dönme kararı aldı

HABER MERKEZİ (24.12.2014)- Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Kaymak Köyü’nde mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaya giden 80 kadar Kobanêliye, gece geç saatlerde yüzlerce kişi tarafından tekbir sesleriyle saldırı düzenlendi.

Saldırıya uğrayan Kobanêliler Suruç’a dönme kararı aldı

Saldırıya uğrayan Kobanêlilerin kaldığı çadır ve barakalar, ırkçı faşistler tarafından yakılırken, Kobanêlilerin hayatını zor kurtardığı belirtildi. Saldırıdan bahçelerin arasına kaçarak kurtulduklarını ifade eden Kobanêliler, yaralıların da olduğunu belirterek yaralılara kendi çabalarıyla müdahale ettiklerini aktardı. Manavgat’a çalışmak için gelen Kobanêliler, eşyalarını araçlara yüklemeye başladıklarını kaydederek Suruç’a doğru yola çıkacaklarını ifade etti. Kendilerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların ırkçı saldırılar olduğuna dikkat çeken Kobanêliler, benzer saldırılara sürekli maruz kaldıklarını ve şehri terk etmekten başka çareleri olmadığını belirtti.  

Antalya Valisi Muammer Türker, Suriyelilerden Antalya’yı terk etmesini istemişti

Hatırlanacağı üzere Antalya Valisi Muammer Türker, daha önce Suriyelilerin Antalya’dan çıkması yönünde polis ve jandarmanın tespit ettiği kişilere Antalya’yı terk etmeleri yönünde tebligat göndermişti. Türker, yaptığı açıklamalarda da Antalya’nın turizm bölgesi olması, ucuz iş gücü olması nedeniyle işçilerin rahatsız olmasını gerekçe göstererek Antalya halkından gelen şikâyetlerin olduğunu iddia etmiş ve “Evet Antalya’yı terk edin diyoruz” demişti. 
 

Önceki İçerik‘Miting yasağını tanımıyoruz 28 Aralık’ta Kadıköy’deyiz’
Sonraki İçerikTorunlardaki işçi katliamı davası başladı (Yenilendi)