Liseli DGH ve Liseli Dev-Genç Berkin Elvan için boykotta

Liseli DGH ve Liseli Dev-Genç bugün Dersim’de Berkin Elvan için okulları boykot ederken, Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş düzenlendi

DERSİM(22.05.2014)- Liseli Dev-Genç’in çağrısıyla bugün saat 08.30’da kendi bulundukları okulları önünden yürüyüşe geçen lise öğrencileri, Sağlık Meslek Lisesi önünde toplanmaya başladı. Lise önünde toplanan aralarında Liseli DGH’lilerin de olduğu kitle, Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş boyunca “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “15’inde bir fidan Berkin Elvan” , “ Berkinin katili faşist TC devleti” , “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Seyit Rıza Meydanı’na gelindiğinde yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. 

“Berkin Elvan’ı katledenler yargılansın diye bugün okulları boykot ediyoruz”

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “16 Haziran 2013 günü, bir çocuğun çığlığı yankılandı Türkiye’de. Ekmek, adalet ve özgürlük için sokağa çıkmış bir çocuk, devletin katil polisleri tarafından başından vuruldu. 14 yaşındaydı vurulduğunda ve 269 gün boyunca direndi zulme ve ölüme meydan okuyarak. Berkin Elvan şehit düştüğünde Haziran’ı yeniden yaşadı halkımız. Adalet için ayaklandık, önümüzde Berkin’in 16 kilo kalmış bedeniyle. Berkin’in katilleri elini-kolunu sallayarak dolaşıyor şimdi. Kim oldukları nerede oldukları iyice açığa çıkmışken; AKP iktidarının korumasındalar. Tıpkı Ethem’in, Mehmet’in, Abdullah’ın, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Ahmet’in ve Hasan Ferit’in katilleri gibi. Berkin Elvan’ı katledenler yargılansın diye bugün boykot ediyoruz. AKP iktidarının dizginsiz saldırısına karşı öğrenci gençliğinin üniversitelerden, liselerden yükselen adalet haykırışıdır. Boykot, bugün gençliğin en ileri eylem biçimidir. Berkin için adalet talebini sınıflardan, liselerden meydanlardan haykırıyoruz.”  

Basın açıklamasından sonra on dakikalık oturma eylemi yapan öğrenciler, eylemin ardından Berkin Elvan kürsüsü kurarak liselilere söz verildi. Açık kürsüde liseli DGH adına söz alınarak şöyle denildi: “Berkin’in katilleri yargılanana kadar Berkin için örgütlü mücadeleyi sahiplenip inanç ile sürdüreceğiz.”  

Boykotu engelleyen öğretmenler teşhir edildi

Açık kürsüde liselilerin boykot çalışmalarını sürdürdükleri andan itibaren okul yönetiminde bulunan müdür ve öğretmenlerin kolluk kuvvetleriyle birlikte boykot çalışmasını boşa çıkarmaya çalıştığı ifade edildi. Kürsüde bu yöneticilerin isimlerini şöyle sıralandı; Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Mehmet Öz, Anadolu Lisesi’nden Şahin Yüney, Fen Lisesi’nden İshak Orhan,  Kız Meslek Lisesi’nden Hatun Dinç ve Sağlık Meslek Lisesi’nden Kına adlı öğretmenle. Konuşmaların ardından çekilen halaylarla eylem sona erdi.  

 

 

Önceki İçerikPolis Okmeydanı’nda bir kişiyi vurdu (Yenileniyor)
Sonraki İçerikYarın Soma için AKP’ye yürünecek