Leroy Merlin grevi kazanımla sonuçlandı

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Leroy Merlin yöneticileri arasında yapılan görüşmelerde, 3 Ekim’den bu yana devam eden grevde işçilerin talepleri kabul edildi

BURSA (19.10.2013)- Leroy Merlin’de 3 Ekim günü başlatılan grev, 16. Günü’nde DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası ile Leroy Merlin yöneticileri arasında yapılan görüşmelerin ardından kazanımla sonuçlandı.

‘Üç yıllık Toplu İş Sözleşmesi talebimiz kabul edildi’

Sosyal-İş Sendikası görüşmelerle ilgili yaptığı açıklamada ücret zammı, Toplu İş Sözleşmesi’nin yürürlük süresi ve başka haklar konusunda kazanımlar elde edildiğini belirterek şunları söyledi: “Sendikamız ve üyelerimiz için kırmızıçizgi niteliği taşıyan üç yıllık Toplu İş Sözleşmesi talebimiz kabul edilmiştir. Birinci yıl için yüzde 6, ikinci ve üçüncü yıl için enflasyon oranında ücret artışı elde edilmiştir. Mevcut yol ve yemek yardımları korunduğu gibi, 500 TL tutarında sosyal yardım paketi kazanılmış; tüm sosyal haklara ikinci ve üçüncü yıl enflasyon oranında artış yapılması kararlaştırılmıştır. İşyeri Kurulu konusunda anlaşma sağlanarak, üyelerimizin iş güvencesi pekiştirilmiş, çalışma koşulları ve idari haklarda, birçok kazanım elde edilmiştir.”

‘İşçilerin ortak iradesiyle kazanıldı’

Sosyal-İş Sendikası açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Sendikamız, görüşmelerin her aşamasında yaptığı gibi, üyelerimizin iradesine başvurmuş, tüm üyelerimizin katılımıyla Ankara ve Bursa’da toplantılar yapmıştır. Üyelerimizin ortak iradesi anlaşmanın sağlanması olmuş, Sendikamız da gereğini yapmıştır.16 gündür devam eden grevimiz, dün akşam sendikamız ve işveren arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlanması üzerine kazanımla sonuçlanmıştır. Türkiye’de yapı marketler ve alışveriş merkezlerindeki ilk grev kazanılmış; zafer, direnen emekçinin olmuştur.”

Sosyal-İş Sendikası son olarak yaptığı açıklamada direniş sürecinde kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Leroy Merlin işçilerinin kazanımının ülkenin dört bir yanında bulunan AVM’lerde çalışan yüz binlerce işçi için, örgütlenme ve kazanım yolunu açtığını belirten sendika, açıklamasını “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla bitirdi.
 

 

Önceki İçerikODTÜ’lülerden ağaç katliamına karşı çağrı
Sonraki İçerikYÇKM’de Ze Tijé konserine yoğun ilgi