Kuzey Kürdistan’a ‘barış’ katliamla geliyor (!)

Lice’de 15 gündür kalekol yapımına karşı direnen halka ateş açan jandarma 2 kişiyi katletti, 2’si ağır dört kişiyi yaraladı

AMED (08.06.2014)- Güya ‘açılımlarla’ ülkeye ‘barış’ getireceğini öne süren iktidar ‘barış’ diye diye Kuzey Kürdistan’da katliam yapmaya devam ediyor.

Bilindiği gibi halk Lice’de yaklaşık 15 gündür kalekol yapımına karşı direniyordu. Dün akşam saatlerinde yolu kapatarak protesto eylemine katılan halka ateş eden jandarma en az 2 kişiyi katletti. 2’si ağır olmak üzere 4 kişi de yaralandı. Lice Belediye Eşbaşkanı Harun Erkuş’un verdiği bilgilere göre hayatını kaybedenler 24 yaşındaki Ramazan Baran ve 45 yaşındaki Baki Akdemir. Erkuş köylülerin verdiği bilgilere göre 2 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti.

HDP Milletvekili Aydoğan katliamla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  “Lice, halkın barış konusundaki ısrarını ortaya koyan bir eylem. Şimdi bu barış için, çözüm için yapılan bu eyleme tahammül gösterilmiyor, Bu durumda valiyi, ilgili bakanlıkları aramamıza gerek yok. Her şey açık, ortada. Yaşanan şahadetler her şeyin özeti”.

Katliam protesto edildi

Katliamın ardından başta Amed, Şırnak ve Cizre olmak üzere İstanbul Okmeydanı, Kadıköy ve Gazi Mahallesi’nde dün akşam eylemler yapıldı.

Öte yandan hayatını kaybeden Ramazan Baran’ın cenazesi Amed’in Fiskaya semtinde bulunan kurşunlu camide bugün saat 10.00’da kılınacak namazın ardından Yeniköy mezarlığında toprağa verilecek. Baki Akdemir’in cenazesi ise Lice’deki Hedik köy mezarlığında kılınacak namazın ardından saat 11.00’de topağa verilecek.

 

 

 

 

Önceki İçerikTrans X İstanbul filmi Dersim’de gösterildi
Sonraki İçerikLice’de hayatını kaybedenler son yolcuğuna uğurlanıyor (Yenileniyor)