KBDH: Hayır’ı tarihi ve devrimci bir görev olarak görüyoruz

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Konseyi, 16 Nisan’daki gerçekleşecek olan referanduma dair açıklama yaparak eşit ve özgür bir yaşamın kapısının açılması için ‘Hayır’ oyu verilmesi çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (18.03.2017)- Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Konseyi, Başkanlık Anayasası referandumuna ilişkin açıklama yaparak, tüm kadınları “hayır” cephesinde birleşmeye çağırdı.”Adam gibi adam” markalı erkek egemenlikli sistemin en çok kadınları katlettiği ve sömürdüğünü ifade ederek şunları ekledi: “AKP-MHP faşist ittifakıyla referandum kararıyla anayasa değişikliği gündeme getirilmiştir. Değişiklik adı altında Osmanlı renginde daha derinleşmiş bir faşizm halkların önüne konulmaktadır. ‘Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek dil’ sloganı bir kez daha ısıtılarak servis edilmektedir. Bu çürümüş, köhnemiş faşist sistemi, biz devrimci kadınlar asla kabul etmedik, etmeyeceğiz. KBDH olarak bu referandum oyununu “Hayır” diyerek boşa çıkarmayı, tarihi ve devrimci bir görev olarak görüyoruz. Bu nedenle de “Hayır” diyeceğiz. Çünkü; “Adam gibi adam” markalı erkek egemenlikli sistem; en çok kadınları, katletti, sömürdü, en çok kadınlara tecavüz etti, işkence yaptı. Ve büyük bir hızla da bu saldırılarına devam ediyor…

Yaşamın her alanında evde, sokakta, fabrikada, tarlada, okulda, iş yerinde, bu sistem en çok kadın emeğini, bedenini, ruhunu eziyor, sömürüyor. 
‘Tek adam’lık olarak yenilenmek istenen rejim, cumhurbaşkanından başlayarak yaşamın her alanında erkeği tekleştirerek kadını hiçleştiriyor. Sürekli erkeğin kölesi haline getiriyor. Tek adam ideolojisi, tecavüz edilen kadını ‘tecavüzcüsü’yle evlendiren, çocuğa tecavüz eden ENSAR ve benzeri devlete bağlı tüm vakıf yetkililerini ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyerek koruyan, çocuk gelinleri ve her türden kadın köleliğini gelenekselleştiren, gülmeyi yasaklayan, üç çocuk doğurmaya teşvik ederek eve hapseden, tekme atan, tecavüz eden, küfreden erkeği koruyan bir egemen erkek hukukunu giderek meşrulaştırıyor.

Bu rejim, sadece kadını değil kadından başlayarak Kürdü, Lazı, Ermeniyi, Çerkesi, Türkmeni, Aleviyi, Romen’i ve farklı kimlikleri dışlıyor, inkar ediyor, tekleştirerek yok etmek istiyor. Milliyetçilikle, şovenizmle kadınlar arasında tarihi dayanışmayı yok etmek istiyor.

Bu rejim Kürdistan’da şehirleri, köyleri, dağları yerle bir edip Kürdün, Kürt kadınının özgürlük iradesini yok etmek istiyor. Direnen Kürt kadınlarını, çocuklarını, yurtseverlerini en vahşi yöntemlerle katlediyor, soykırım yapıyor.

Çocuklarımızın en masum hallerini suistimal ediyor, küçüklerin bedenlerine tecavüz ediyor, daha da kötüsü bunu meşrulaştırıyor.

Ormanlarımızı talan ediyor, sularımızı, havamızı kirletiyor, doymak bilmeyen kar hırsıyla canlılara yaşam alanı bırakmıyor.

Bir yandan ‘cennet anaların ayakları altındadır’ derken, diğer yandan direngen analarımıza, Cumartesi annelerimize gözü kara bir biçimde saldırıyor.

Topraklarımızın en yiğit genç kadınlarını, oğullarını katlederek geleceğimizi karartmaya çalışıyor.

Gençlerimizi, en çok da genç kadınlarımızı işsizlik kıskacında boğarak intihara sürüklüyor. On binlerce insanımızı zindanlarda tutsak ederek işkencelere maruz bırakıyor. Esasta da bir bütün ülkemizi zindanlaştırıyor.

Özgecanlar katledilirken, tecavüz edilip yakılırken, bir ülke katledildi, yakıldı, bir ülkeye tecavüz edildi. Cizre yakılıp yıkılırken, öz yönetim hakkını savunan yüzlerce gencimizin cenazeleri yakılırken bir ülke yakıldı.

Biz KBDH olarak, yanan bir ülkenin küllerinden, tecavüz edilip katledilen bu ülkenin bedeninden özgür, eşit ve anlamlı bir ülkeyi, yaşamı yaratmayı hedefliyoruz. İşte tüm bu nedenlerden dolayı da bu referandumda ‘Hayır’ diyor ve tüm devrimci, demokrat, duyarlı, vicdanlı kadınları, farklı kimlikleri, sesimizi birleştirip en yüksek sesle ‘Hayır’ demeye çağırıyoruz. Biz ‘Hayır’ dersek, devrimci-demokrat cephe daha güçlenecek, AKP-MHP faşizminin bu politikası boşa çıkacak, onurlu ve yaşanılabilir bir toplumun, birleşik devrimin kapısı açılacaktır.”

 

Önceki İçerikAkademisyen, aydın ve sendikacılardan ‘Hayır’ çağrısı
Sonraki İçerikADKH 10. yıl etkinliği gerçekleştirdi