Kaypakkaya Ölümsüzlüğünün 40. Yılında Avrupa’da anıldı

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri için Almanya’nın Leverkusen  şehrinde Avrupa merkezli bir anma etkinliği düzenlendi

LEVERKUSEN(27. 05. 2013)- Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40.Yıldönümünde düzenlenen devrim ve komünizm şehitlerini anma etkinliklerinin sonuncusu Avrupa’da merkezi olarak örgütlenen bir etkinlik ile sonuçlandırıldı. 25 Mayısta Almanya’nın Leverkusen şehrinde düzenlenen etkinlik kitlesel katılım ve devrimci bir coşkuyla gerçekleştirildi. ”40. Ölümsüzlük yılında karanlıkları aydınlatan bir meşaledir Kaypakkaya” şiarı ile siyasal bir kampanya olarak ele alınan devrim ve komünizm şehitlerini anma etkinlikleri beş ayı kapsayan yoğun bir devrimci siyasal faaliyetle örüldü.

Kampanyaya ilişkin çıkartılan afiş ve broşürler ile Kaypakkaya’nın kızıl güzergâhı ve sosyalizmin bilimsel ideolojisi Avrupa’daki Türkiye-Kuzey Kürdistanlı işçi ve emekçilere taşındı.

Yine Kampanya dâhilinde nisan ve mayıs aylarında Londra, Berlin, Paris, Viyana, Marsilya, Basel, Stuttgart ve Duisburg ‘da düzenlenen ”Türkiye-Kuzey Kürdistan’da Güncel / Siyasal Gelişmeler ve Görevlerimiz” konulu panellerle başta ‘barış’ süreci olmak üzere, son siyasal gelişmeler tartışıldı. Çeşitli yazar ve konuşmacıların yanısıra, Sınıf Teorisi temsilcilerinin de katıldıkları panellerde Maoist partinin barış sürecine ilişkin ideolojik ve politik yaklaşımı kitlelere aktarılarak canlı tartışmalar yürütüldü.

Mayıs etkinlikleri kapsamında 18 Mayıs’ta Sınıf Teorisi ve Partizanın birlikte örgütledikleri ve diğer devrimci güçlerin de destekledikleri Kaypakkaya’yı anma yürüyüşleri ve mitingleri ile Kaypakkaya’nın kızıl güzergâhı sokaklarda yankılandı. Avrupa’nın onlarca şehrinde örgütlenen yürüyüş ve mitinglere yüzlerce kişi katıldı.

Mayıs ayı etkinlikleri kampanyasının finali olan Avrupa merkezli etkinlik ise 25 Mayıs’ta Almanya’nın Leverkusen şehrinde kitlesel katılım ve devrimci bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Etkinlik Kaypakkaya şahsında dünya devrim ve komünizm şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Devamında ise Mayıs Etkinlikleri Tertip Komitesi’nin hazırladığı metin okunarak etkinliğe devam edildi.

Etkinlikte yer alan yazarlar Haluk Gerger ve Muzaffer Oruçoğlu Kaypakkaya’nın devrimci/komünist niteliğine ilişkin konuşmaların yanısıra, güncel siyasal gelişmelere dair de fikirlerini anlattılar. Yine etkinlikte konuşma yapan Sınıf Teorisi temsilcisi de Kaypakkaya’nın bilimsel komünist çizgisinin tüm gerici tabuları yerle bir ettiğini ve coğrafyamızda komünizmin kızıl bayrağının Kaypakkaya ve kurmuş olduğu Maoist parti tarafından dalgalandırıldığını belirterek, Kaypakkaya’nın bilimsel devrimci komünist çizgisinin hala tüm çıplaklığı ile geçerliliğini koruduğunun altını çizdi. Sınıf Teorisi temsilcisi devamında başta ‘barış’ süreci olmak üzere, son siyasal gelişmelere ilişkin Maoist partinin fikirlerini ve politik yönelimini anlattı.

Etkinliğin kültürel bölümünde ise Mayıs korosu, Hasan Yükselir, Delil Dilanar, Pınar Aydınlar ve Redd Düşün Kültür Sanat kolektifi söyledikleri kavga marşları ve halk türküleri ile kitleye coşkulu anlar yaşattılar. Özellikle Pınar Aydınlar yaptığı konuşmalar ve söylediği partizan marşları ile etkinliğe devrimci bir coşku kattı.

Programında yer almalarına rağmen Grup Munzur ve BDP temsilcisi bazı teknik sorunlardan kaynaklı etkinliğe katılamadılar. Etkinlikte onlarca yazar ve devrimci kurum da stantlar açarak ürünlerini kitleyle buluşturdular.

Anma etkinliğine TKP/ML, MLKP, TİKB, Devrimci Proletarya, Proleterce Devrimci Duruş ve EÖC (Emek ve Özgürlük Cephesi) dayanışma mesajları yolladılar.

 

 

      

 

 

Önceki İçerikHindistanlı Maoistlerden seçim konvoyuna yönelik eylem
Sonraki İçerikGezi parkına polis saldırısı