Katliama öfke büyüyor

Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto eylemleri, ülke genelinde devam ediyor. “Üzüntümüz öfkemizin tohumudur” diyen binlerce kişi sokaklara çıkarak katliamın hesabını soruyor

HABER MERKEZİ (16.05.2014)-

ESKİŞEHİR: Eskişehir’de Soma Katliamını protesto etmek amacıyla toplanan kitleye polis TOMA ve biber gazlarıyla saldırdı, yurtsever bir eylemcide sivil polisler tarafından bıçaklanarak yaralandı.

Sarı sendika Türk-İş ve bileşenleri kitleyi pasifize etti

Türk-iş, KESK gibi sendikalar ve devrimci, demokratik, yurtsever kurumlar saat 19.00’da Espark AVM önünde toplanma kararı alarak Soma’da yaşanan işçi katliamını kınadı. Sarı sendika Türk-İş ve bileşenleri 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirip kitlesine dağılma yönünde çağrıda bulundu.  

Ardından dağılmayan kitle Kanatlı AVM güzergahında çarşıya ilerledi.  Burada kitleyi bölüp pasifize eden EMEP,Halkevleri(Kollektif), ÖDP(Gençlik Muhalefeti), EHP  gibi kurumlar adalar Migrosun önüne geldikten sonra dağıldı.

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonun’da bulunduğu devrimci, yurtsever kurumlar Eskişehir AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis TOMA  ve biber gazlarıyla kitleye saldırdı. Devrimci, yurtsever kurumlar polise havai fişekler ve taşlarla karşılık verdi. Ara sokaklarda işbaşında olan sivil polis ve işbirlikçileri eylemcileri gözaltına alarak darp etti. Bir Yurtsever eylemci polis ve işbirlikçileri tarafından bıçaklandı. Hastaneye kaldırılan eylemcinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

‘Maden işçileri kapitalizmin kar hırsı yüzünden katledildi’

DERSİM: Dersim Merkez’de DHF ve Halk Cephesi soma için ortak yürüyüş gerçekleştirdi.

Demokratik Haklar Federasyonu ve Halk Cephesi’nin çağrısıyla Sanat sokağında saat 17.30’da  “Kozu’dan Somaya katil devlettir hesap soralım” pankartı arkasında bir araya gelen kitle Seyit Rıza meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kitle Seyit Rıza Meydanı’nda bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdikten sonra basın açıklaması okundu. Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Manisa’nın Soma İlçesindeki İmdat Maden İşletmelerine ait Kömür Maden Ocağında trafo patlaması sonucu en az 300 maden işçimiz katledildi, onlarca işçi yaralandı; yüzlerce işçimiz ise yerin 2 km. altında mahsur kaldı ve her geçen saat ölüm sayısı artmaktadır. Açıktır ki iş kazası değil büyük bir katliamdır”

 ‘Bizler biliyoruz ki Soma’da yaşanan bir iş kazası değil katliamdır’

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Kapitalizmin kar hırsı, patronların çıkarı için yüzlerce maden işçisi katledilmiştir. Soma’da katledilen 300’ün üstünde işçinin baş sorumlusu olan Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin “Bu kadar tehlikeli iş yapıp da böyle bir kazaya hazırlıklı olmayan bir işletme nasıl olup da faaliyetlerine devam edebildi?” sorusuna, “dünyada kömür madenlerinin nasıl işletildiğini bilmiyorsunuz” dedi. Ali İsmail Korkmazlar’ın, Ethem Sarısülükler’in, Medeni Yıldırımlar’ın, Mehmet Ayvalıtaşlar’ın, Ahmet Atakanlar’ın, Abdullah Cömertler’in, Berkin Elvanlar’ın, Hasan Ferit Gedikler’in katilleri kimse Soma’da katledilen en az 300 maden işçimizin de katilleri aynıdır!

Öğrenciler, işçiler, esnaflar… Bu vahşi katliama karşı bulunduğumuz her yerde direnişe geçme zamanıdır. Yüzlerce insanımız patronların 3 kuruş daha fazla kazanmaları için alınmayan önlemler nedeniyle katledildi. Şuanda maden ocağının önünde bekleyen eşleri, çocukları, ana-babalarına sahiplenme ve dayanışma borcumuz var” Seyit Rıza meydanında yapılan 20 dakikalık oturma eyleminden sonra, İnsan Hakları Evrensel Anıtı önüne doğru yürüyüşe geçildi. Sık sık “İşçiyiz aklıyız kazanacağız”,   “Halkımız saflara hesap sormaya”, “Katil devlet hesap verecek”, ” Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Anıt önüne gelindiğinde yolu trafiğe kapatan kitle 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemin ardından kitle olaysız dağıldı.

Silvan’da emekçiler Soma için iş bıraktı

AMED: Eğitim Sen Silvan Temsilciliğinin çağrısıyla bir araya gelen kitle sendika binası önünde toplanarak hükümet binasının önüne yürüdü. Burada yapılan basın açıklaması ile katliam protesto edildi.

İş yerlerine gitmeyen Eğitim-Sen üyeleri sendika binası önünde bir araya gelerek halkında katılımıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte sırasında sık sık “ Kader değil cinayet bu nasıl rezalet”,”Katil AKP hesap verecek”, “Roboski’den Soma’ya hesap sormaya”, “Maden işçisi onurumuzdur” sloganları atan kitle Gazi Caddesi’nde yürüyüşe geçerek Hükümet Binası önüne geldi.

‘Bir avuç kömür için bir ömür verenler…’

Hükümet Binası önünde yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Yapılan basın açıklamasında şunlara değinildi: “Manisa`nın Soma İlçesi linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding`e bağlı Soma Kömür A.Ş’ye ait bir ocakta meydana gelen trafo patlaması sonucunda 300’ü aşkın işçi hayatını kaybetmiş, 100’ü aşkın işçi yaralanmıştır. Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. 

Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma`da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKP Hükümeti’dir.

Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri “kader”, ya da “takdir-i ilahi” olarak açıklayıp, ölenlerin ailelerine sadece “rahmet” dilemek, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarında ısrarcı olmak yeni iş cinayetlerinin, yeni katliamların yaşanmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Soma’da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının derhal hesap vermesini istiyoruz.”

Kalekol yapımı halk tarafından protesto edildi

Basın açıklamasının ardında on dakika oturma eylemi yapıldı. Eylemin ardından Silvan’ın Boyunlu, Bayrambaşı ile Ormandışı Köyü arasında kalan bölgede baraj güvenliğini sağlamak için yapımına başlanan bir kalekol inşaatını çadır açarak protesto eden BDP’lilere bir ziyarette bulunuldu. 

Yapılan eyleme YDSB’li emekçilerde katılarak destek verdi.

‘Adaleti vermeyecekler biz alacağız’

MUŞ: Muş’ un Varto İlçesinde Soma’da yaşanan işçi katliamı düzenlenen kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. Varto Emek ve Demokrasi Platformu’ nun çağrısıyla saat 11.00’de Eski Belediye İş Hanı önünde bir araya gelen binlerce kişi ana cadde üzerinden yürüyüşe geçti. Esnafın da kepenk kapatarak katıldığı yürüyüş sırasında sık sık ”faşizme karşı omuz omuza”, “Katil AKP”, “ Bijî yekîtîya karkeran” sloganları atıldı.

Yapılan saygı duruşu ardından Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Temsilcisi Buket Vural şunları ifade etti:  “Ayağındaki çizmeyle sedyeyi kirleteceğini düşünecek kadar temiz yürekli olan bu halkın evladı herkese ama en çok da bu gerici emperyalistlerin taşeronu olan sistemin yöneticilerine büyük bir insanlık dersi vermiştir. İşte halk çocuklarının bu temiz yüreklerine ve katledilen tüm işçi ve emekçilere vefa borcumuzu ağıtlar yakarak değil, meşru mücadeleyi büyüterek ödemeliyiz. Bugün burada patronların üç kuruşluk kâr hırsına kurban edilen hayatlar için adalet istiyoruz. Biliyoruz vermeyecekler. Biz alacağız ! işçilerin kanıyla yazılan bu tarih elbetteki faşist diktatörlüğünüzün son bulduğunu da yazacaktır” dedi. Eylem “Bijî biratîya gelan” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları ile sonlandırıldı.

Kırşehir halkı Soma için alanlardaydı

KIRŞEHİR:  Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen katliamda yüzlerce maden işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından Kırşehir halkı meşaleli yürüyüş düzenledi.

Aralarında Demokratik Gençlik Hareketi, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği, TKP ve Eğitim-Sen’lilerin de bulunduğu kitle AKP il binasının önüne doğru yürüye geçti. Kitle “Katil devlet hesap verecek”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “İşçiler ölüyor sermaye büyüyor”  sloganları atarak Soma’daki katliamı protesto etti. Eylemcilerin yürüyüşüne barikat kurarak engel olmaya çalışan polisler kitle tarafından teşhir edildi.

Polis barikatını zorlayan ve aşmaya çalışan DGH ve ülkenin her yerinde olduğu gibi Soma katliamının hesabını sormak için AKP ve onun kolluk güçlerine karşı devrimci dayanışmayı büyüterek kararlı direnişlerini sergileyen kitle Kırşehir’de de barikatı yıkarak katillerden hesap sordu. Barikatı zorlayan DGH ve Gençlik Muhalefeti faaliyetçileri tepkilerini devam ettireceklerini belirtmelerinin ardından bütün örgütlerin katılımıyla Cacabey Meydanı’na doğru yürüyerek oturma eylemi gerçekleştirildi.

Sorunsuz bir şekilde Cacabey Meydanı’na doğru yürüyerek bir araya gelen Kırşehirliler tartışma formu düzenledi. Gündemi ve bundan sonra ne yapacaklarını tartışan Kırşehirliler mücadeleyi ilerleteceklerini belirterek, eylemi sonlandırdı.

‘Soma’nın hesabı sorulacak’

ADANA: Devrimci, demokratik kurumların çağrısıyla, sosyal medya üzerinden örgütlenen kitle saat 19.00’da Atatürk Parkı’nda toplandı. Kitle toplanmadan parkı abluka altına alan polis ve sivil polisler eylemcilere, keyfi şekilde 26 Mayıs’a kadar kimlik kontrolü yapma ve gözaltına alma haklarının olduğunu söyleyerek kimlik kontrolü yapmaya çalıştı.  

18 yaşından küçük oldukları ve üzerlerinde kimlik bulunmaması bahane edilerek gözaltına alınmaya çalışılan eylemcilerle polis arasında arbede çıktı. Kitle parkın içine doğru geri çekildi. Kısa bir aradan sonra tekrar toparlanan kitle 19.30’da “Kaza değil katliam, katil devlet hesap verecek” ve “Mehmet İstif ölümsüzdür” yazılı pankart arkasında AKP İl Binası’na yürümek üzere polis barikatına yüklendi. Kısa bir arbededen sonra polis saldırısı başladı ve kitle parkın içinden ara sokaklara dağıldı. Aralarında DHF’nin ve devrimci, demokratik kurumlarında bulunduğu kitle ara sokaklarda çatışmalara devam etti.

Mersin’de polis saldırısı

MERSİN: Mersin’de, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen işçi katliamını protesto eden öğrenci ve emekçilere polis biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı.

Mersin Forum AVM önünde Soma’daki işçi katliamını protesto etmek için bir araya gelen kitle sloganlarla Yenişehir AKP İlçe Başkanlığına doğru yürüdü. Bunun üzerine polis kitleye biber gazları ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda kişi yaralanırken, 10’a yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan eylemciler ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Gemlik halkı Soma için ayakta

BURSA: Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ‘nin de bulunduğu Gemlik Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kitle SOMA’da yaşanan işçi katliamına karşı protesto yürüyüşü düzenledi.

Dereboyu Taşköprü üzerinde saat 19.00‘da toplanmaya başlayan kitle Gemlik halkına duyarlılık çağrısı yaptıktan sonra Çarşı Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüş sırasında sık sık “Genel grev genel direniş” “Kaza değil bu bir katliam” “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Yapılan basın açıklamasında şunlar ifade edildi: “Sözlerimize bugüne kadar iş cinayetlerinde kaybettiğimiz tüm insanlarımızı saygıyla anarak, acılı ailelerine tekrar başsağlığı ve sabır dileyerek başlamak istiyoruz. İş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada olan resmi rakamlara göre yılda ortalama binden fazla çalışanın hayatını kaybettiği, 2002 yılında 350 bin taşeron istidamın edildiği, 1 milyona yakın çocuğun işçilik yapmak zorunda bırakıldığı sadece 2013 yılı içinde en az 89 çocuk işçinin hayatını kaybettiği, gerekli önlemler alınmadığı için grizu patlamasında hayatını kaybeden maden işçileri için hükümetin en tepesindeki isim “Ölüm bu mesleğin kaderinde var” demiştir. Yine 30 maden işçisinin hayatına mal olan bir başka facia hakkında dönemin çalışma bakanının “fiziki olarak güzel öldüler” gibi yakışıksız ifadeler kullanabildiği, geçtiğimiz yılın başında Zonguldak Kozlu’da 8 madencinin öldüğü katliam hakkında işverenin hayatını kaybeden her işçi için 3 bin TL bedel ödemesini öneren raporun altına imza atan çalışma bakanlığı iş teftiş kurulunun olduğunu biliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikSoma Katliamı ülke genelinde protesto edildi
Sonraki İçerikDHF’nin Merkezi Çorum Anması İptal Edildi