‘Katiller belli adalet nerede?’

Dersim’in Ovacık ilçesinde, Torun Center’da yaşanan katliam sonrası, açılan davada hiçbir tutuklunun kalmaması kararını protesto edildi

DERSİM (21.02.2015) – Ovacık M.Y.O. öğrencilerinin çağrısıyla turistik otel önünde bir araya gelen aralarında DGH’lilerin de olduğu kitle  “Katiller belli adalet nerede” pankartı arkasında bir araya geldi. Saat : 13.00’da turistik otel önünden Ovacık Hükümet Konağının önüne doğru yürüyüşe geçen kitle, yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “İş kazası değil cinayettir, cinayet”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları attı.

“Patronların hükümetle ilişkileri tesadüf değil”   

Hükümet konağı önüne gelen kitle burada basın açıklaması düzenledi. Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi ; “6 Eylül 2014 tarihinde İstanbul’da inşaat rezidansında hayatını kaybeden 10 kardeşimizin 20 Şubat 2015 tarihinde davası göründü. Hiç kuşkusuz ki bu ülkenin adalet anlayışı bizi yanıltmadı ve bu davada son tutuklularda mahkeme heyeti serbest bıraktı. Torun Center rezidansı aynı güvenliksiz koşullara rağmen, 10 işçi ölmemiş gibi, serbest kalmaları yürekleri dağlamaktadır. İşçilerin canı ve emeği kar hırsına kurban edilirken, işçi ölümleri sıradanlaşıyor. ‘işin fıtratı, kader’ olarak kabul ettirilmeye çalışılıyor. Elbet patronların hükümetle ilişkileri tesadüf değildir.  Devlet eliyle katliamlar Roboski’de Reyhanlı’da, Soma’da ve ülkenin birçok iş yerlerinde kar hırsı bürünmüş patronlar işçileri katletmektedir. İş güvenliği kapsamında her hangi bir adım atılmadığı gibi, devlet eliyle patronlar mahkeme heyeti tarafından tutuklanmadıkları gibi herhangi bir cezai işlem yapılmamaktadır. Buradan yetkililere soruyoruz; çalışan işçi ve emekçiler mi sorumlu yoksa kar hırsı gözü dönmüş patronlar mı sorunlu? Bizler öğrenciler, bizler işçiler olarak davanın takipçisi olacağız.”

Önceki İçerikİBRAHİM KAYPAKKAYA OKULDAN DAĞA
Sonraki İçerikMERHABA