Kadınlara gözaltında cinsel işkence: Urfa Emniyetinde IŞİD’li tim mi var?

Urfa Emniyetinde iki kadın kendilerini IŞİD’li olarak tanıtan kişiler tarafından taciz, tecavüz ve işkenceye maruz kaldı

HABER MERKEZİ (05.11.2015) – Urfa’da polisin silahla vurduğu iki kadın yaralı halde gözaltına alındı. 17 gün boyunca hastanede gözetim altında tutulan kadınlar daha sonra götürüldükleri Emniyet Müdürlüğü’nde IŞİD’li olduklarını söyleyen bir tim tarafından cinsel işkenceye ve cinsel saldırıya uğradı. Akıl almaz işkenceye maruz kalan kadınlar tutuklanarak sürgün edildikleri Sincan Hapishanesi’nde yaşadıklarını anlattı. Tutsak kadınlar, siyasi tutsaklar üzerinde uygulanan taciz, tecavüz ve işkence politikaları ilgili kurum ve kuruluşların bir an önce harekete geçmesi gerektiği yönünde çağrı da bulundu.

Kürdistan’da kadına yönelik işkence ve cinsel işkence vakalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Urfa’da polisler tarafından vurulduktan sonra gözaltına alınan iki kadının kaldıkları cezaevinden ajansımıza anlattıkları ise devletin IŞİD ile yaptığı iş birliğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. Geçtiğimiz Ağustos ve Eylül aylarında Urfa’nın Viranşehir ilçesinde gençlere ve çocuklara yönelik polis baskınları yapılmıştı. Baskınlarda polisler tarafından vurulduktan sonra gözaltına alınan iki genç kadın, Urfa Emniyeti’nde yaşadıklarını JINHA’ya anlattı. Kadınlar, emniyet müdürlüğünde IŞİD olduklarını iddia eden kişiler tarafından çocuklarla birlikte cinsel tacize ve işkenceye maruz kaldıklarını söyleyerek, ilgili kurum ve kuruluşların bir an önce harekete geçmesi gerektiği yönünde çağrıda bulundu.

IŞİD’li olduklarını söyleyen kişiler cinsel işkence yaptı

Vücudunda iki kurşun bulunan 21 yaşındaki Ş.Ç.’nin aktardığına göre, 17 gün boyunca hastanede gözetim altında tutulduktan sonra götürüldüğü Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde yalan ifade vermeye zorlandı. Bu dayatmayı kabul etmeyen Ş.Ç., elleri arkadan kelepçelenip başlarına beyaz torba geçirilerek Emniyet Müdürlüğü binasının alt katına indirildi.

S.Ç, indirildiği katta kendilerini IŞİD olarak tanıtan kişiler tarafından kafalarına torba geçirilerek taciz ve tecavüze maruz kaldıklarını belirtti. Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde IŞİD kıyafetli işkence timlerinin olduğunu ve bunların gençleri, çocukları sorguladığını bildiren iki kadın, istediklerini alamadıkları takdirde farklı yöntemler ile işkence yapıldığını bildirdi.

S.Ç.: ‘Üremeyin, üremeyeceksiniz’ diyerek işkence ettiler

21 yaşındaki S.Ç., Urfa Emniyet’inde IŞİD’li olduklarını söyleyen şahıslar tarafından maruz kaldığı taciz ve cinsel saldırıyı şöyle anlattı: “Orada biri gömleğimin düğmelerini açtı, göğsümü sıkmaya başladı. Bir kişi de göremediğim için ne olduğunu anlayamadığım bir aletle kasıklarıma vurdu, cinsel uzantılarımı bu aletle sıkmaya başladı. Bunları yaparken sürekli cinsel içerikli küfürler ediyordu.”

‘Seni öldürür atarız, kimsenin haberi olmaz’

Kendisini taciz eden bu kişilerin ona IŞİD olduklarını söylediğini aktaran S.Ç., “Biri bana ‘Biz IŞİD’iz, siz Türk polislerine dua edin’ dedi. Kasıklarımı vuran kişi ise kasıklarıma vurarak, ‘üremeyin, üremeyeceksiniz’ diyordu. Başıma dipçikle vurdular. İstedikleri ifadeyi vermeyeceğimi söyleyince silahın mekanizmasını çekip başını ağzıma soktu ve ‘seni öldürür atarız, kimsenin haberi olmaz’ diyorlardı” diye konuştu.

Çocukların ve gençler işkence görmeye devam ediyor

18 yaşından küçük olan bir diğer tutsak kadın L.T ise, taciz, kaba şiddet gördüğünü dile getirerek, cinsel organlarına ve kasıklarına vurulduğunu söyledi. Genç kadınlar, vücutlarında bulunan işkence izlerinin hala durduğunu ve bunun üzerine sürgün edildikleri Sincan Hapishanesi’nde savcılığa başvurduklarını belirtti. Adli tıptan işkence gördüklerine dair rapor alacaklarını ifade eden tutsak kadınlar, aynı gün içerisinde gözaltına alınan erkek çocuklara da aynı işkencelerin uygulandığını belirttiler.

‘Kadınlar ve çocuklar için gerekli adım atılsın’

Ş.Ç ve L.T , Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde kendileri ile gözaltına olan çocukların yüzlerinde ve vücutlarında morlukların ve kırıklarını olduğunu vurgulayarak ilgili kurum ve kuruluşların bununla ilgili gerekli adımları atmalarını istedi. JINHA’ya konuşan kadınlar, gençlerin ve çocukların dayanışmaya ihtiyaçları olduklarını da dile getirirken, diğer kadın tutsaklar da Urfa’dan Sincan’a devam eden bu cinsel işkenceye tepki göstererek, açıklama yaptı.

Sincan Kadın Hapishanesi’nde tutulan siyasi tutsak kadınlar ise gönderdikleri bir mektupla Urfa’dan sürgünle Ankara’ya gönderilen Ş.Ç. ve 18 yaşından küçük L.T. isimli genç kadın tutsakların gözaltı sürecinde ve Sincan Hapishanesi’ne getirildiklerinde cinsel işkenceye maruz kaldıklarını anlattı. Tutsak kadınlar, “İki arkadaşımızın yaşadıklarını, devletin kadın bedenine ve çocuklara yönelik işkenceci, tacizci, tecavüzcü yüzünü bir kez daha teşhir etmek amacıyla sizinle paylaşıyoruz” dedi ve kadın örgütlerine ve insan hakları kurumlarına harekete geçme çağrısı yaptı. 

JINHA

Önceki İçerikXo Virra Meke!
Sonraki İçerikKCK: Eylemsizlik kararı son bulmuştur