Kadıköy’de on binler Sivas şehitlerini andı

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta katledilen 37 kişi, Kadıköy’de düzenlenen mitingle anıldı

İSTANBUL (23.06.2013)- 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilenler, Kadıköy’de on binlerce kişinin katıldığı mitingle anıldı.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde toplanarak ellerinde flamalarla kortejler oluşturdu. Yürüyüş sırasında “Sivas’ın Katili Patron Ağa Devleti” pankartı ile “Gazi’nin Maraş’ın Çorum’un Katili Patron Ağa Devleti” yazılı pankartları taşıyan kitle, Kadıköy Meydanı’na kadar coşkulu bir şekilde yürüdü.

Kadıköy Meydanı’nda toplanan on binlerce kişinin coşkuyla bir araya geldiği alanda, miting alanına gelen kitle selamlandı. Kürsüde Taksim direnişine katılan kitlelerin devrimci enerjisinin coşkusunu belirten konuşmalar yapılarak “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Taksim’de yaşanan saldırıları görüntüleyerek halka ulaştıran gazetecilerin de alkışlandığı mitingde, bütün kurumların alanda yerini almasıyla program başlatıldı.

Sivas şehitleri için saygı duruşu yapıldı

Programın başlangıcında Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerinin yer aldığı şiir okundu. Ardından kürsüden Sivas’ta katledilenlerin isimleri okunarak saygı duruşunda bulunulurken, kitle şehitlerin isimler okunurken hep bir ağızdan “Burada” sloganlarını haykırdı.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Kemal Bülbül kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Konuşmasına 20’li günlere yaklaşan Taksim direnişini selamlayarak  başlayan Bülbül, eylemler sırasında katledilen 4 kişiyi andığını belirtti. Bülbül Taksim direnişi ile bugün yapılan 2 Temmuz mitingindeki kitleselliğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bittiğinin göstergesi olduğunu belirtti. AKP’nin demokratik haklarını kullanarak alanlara çıkan kitleye yönelik TOMA’lar, biber gazı ve plastik mermilerle yaptığı saldırıları protesto eden Bülbül, mücadelenin örgütlenerek büyütüleceğini açıkladı.

Bülbül konuşmasında Sivas Katliamının zaman aşımına uğratılmasını protesto ederek Alevilerin AKP Hükümeti’nden taleplerini de sıraladı.”

1)      Sivas’taki üniversitenin Pir Sultan Abdal üniversitesi yapılması

2)      “İlimden gidilmeyen yol karanlıktır” diyen Hacı Bektaş Veli’nin adını taşıyan bir üniversitenin açılması

3)      Tunceli isminin Dersim olarak değiştirilmesi, Tunceli Üniversitesi’nin Seyit Rıza üniversitesi olarak değiştirilmesi,

4)      Aleviler başta olmak üzere katledilen Ermeniler, Kürtler, Süryaniler olmak üzere bütün halklardan özür dilemek için hakikatler komisyonu kurulması “

Taksim Dayanışması: Direnişimiz sürüyor

Bülbül’ün konuşması sonrası kürsüye gelen Taksim Dayanışması temsilcisi, AKP’nin saldırılarına karşın direnişin büyüyerek devam ettiğini açıkladı. Ülkenin her tarafına yayılan direnişlere yönelik polis saldırılarını protesto eden temsilci, mücadelenin büyüyerek devam ettiğini ve mücadeleyi sürdürme kararlılığında olduklarını açıkladı. Temsilcinin konuşması sırasında kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını haykırdı.

Miting sırasında çok sayıda kurum konuşmalar yaparak Taksim’deki direnişi selamlarken, Sivas’ta katledilenleri andı.

Miting sırasında Halkın Günlüğü gazetesi de kitleye ulaştırıldı. Miting kitleselliğinin yanı sıra coşkusuyla da dikkat çekti.

 

 

Önceki İçerikİzmir’de 13 kişi tutuklandı
Sonraki İçerikAnkara’da 22 kişi gözaltına alındı