Kadıköy’de aday tanıtım mitingi (Foto-Haber)

Halkların Demokratik Partisi İstanbul adaylarını bugün Kadıköy’de yaptığı miting ile kamuoyuna tanıttı ve seçim çalışmalarına başladı

HABER MERKEZİ (12.04.2015) – Halkların Demokratik Partisi bugün Kadıköy Meydanı’nda İstanbul adaylarını tanıttı. Saat 15.00’de başlayan etkinliğe binlerce insan katıldı.

Mitingde sahneye ilk olarak HDP İstanbul İl Örgütü Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu çıktılar. Kısa bir konuşma yapan Eş Başkanlar, AKP iktidarının parayla, medyayla seçime girdiğini ancak HDP’nin insan gücüyle çalışma yürüttüğünü vurguladılar.

Yapılan konuşmanın ardından sırasıyla İstanbul 3. Bölge, 2. Bölge ve 1. Bölge adayları sahne aldılar. İstanbul’dan seçime girecek olan adaylar kamuoyuna bir kez de Kadıköy’de tanıtıldı.

‘Bu yükü hep birlikte taşıyacağız’

Adayların tanıtımının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuşma yaptı. Demirtaş konuşmasında “Kadıköy’de yola çıktığımız bugün aynı heyecan Van’da, Hakkari’de, Amed’de, Samsun’da, Ankara’da da var. Bizler artık AKP’nin saltanatını yıkacağız. Zorlu bir çalışma dönemi olacak. Gençler ve kadınlar özellikle sizinle adaylar etrafında kenetlenerek coşkulu ve neşeli bir kampanya yürüteceğiz. Bugüne kadar hiçbir partinin yapamadığını yaptık. Rengarenk adaylarla seçime giriyor, tıpkı Anadolu gibi, Kürdistan gibi, yola çıktık.” dedi.

HDP saflarında seçim çalışması yürütecek olan gönüllülere, partililere seslenen Demirtaş, “ Madem tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var, yola hep birlikte çıktık, bu yükü hep birlikte taşıyacağız. Hiçbir anket şirketinin söylemediği bir sonuçla sandıktan çıkacağız.” dedi.

Bunun yanı sıra Ağrı’da dün yaşananlara ilişkin konuşan Demirtaş, şu ifadelerde bulundu; “Erdoğan çılgınlık yapmaya başladı. AKP provokasyonları tekrar edebilir, hepimiz provokasyonlara karşı duyarlı olmalıyız.

Dün Ağrı’da çatışma değil önceden hazırlanmış sahte bir kurgu operasyon vardı. Mümkün olduğunca fazla cenaze çıkarmaya çalıştılar. 8’i yaralı 15 askeri çatışma bölgesinde bıraktıar. Genel Kurmay ve bu sahte operasyonları düzenleyenler bunun hesabını vermedirler. Helikopterden ateş açıldı ve HDP yöneticisi ve gerillayı öldürdüler. Ülkeyi yönetenler lüks uçaklarla seçim çalışması yaparken yaralı askerlere ambulans göndermediler. Erdoğan’da anayasaya aykırı biçimde Sakarya’da yaptığı mitingde bunu müjdeler gibi halka anlattı.”

Demirtaş sözlerini, “Artık bende dahil olmak üzere sokak sokak, meydan meydan, köy köy tüm ülkeyi dolaşacağız. Hep birlikte çalışmaya başlayalım” diyerek sonlandırdı.

Miting alanında sık sık HDP’nin de seçim sloganı olan ‘Bizler HDP’ sloganı yankı buldu. Demirtaş’ın konuşmasının ardından miting sonlandırıldı.

Ataş’tan Dersimliler Derneğine ziyaret

Kadıköy’de ki aday tanıtım mitingine katılan İstanbul 1. Bölge 3. Sıra adayı DHF’li Erdal Ataş mitingin ardından Dersimlileri ziyaret etti.

Kendisi de Dersim’li olan Ataş, Kadıköy’de bulunan Anadolu Yakası Dersimliler Dayanışma ve Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Ataş, Dersimliler ile Dersim ve seçimler üzerine sohbet etti. Sohbetin yanı sıra Ataş, üye forumu doldurarak derneğe üyelik başvurusunda bulundu.

 

Önceki İçerikYÇKM kursiyer etkinliği gerçekleştirildi
Sonraki İçerikKöln’de Ermeni Soykırımı paneli