İzmir’de kadınlar 25 Kasım’ı alanlarda karşıladı

İzmir’de Alsancak Garı’nda bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle gerçekleştirdiği eylemle kadına yönelik şiddeti protesto etti

İZMİR (26.11.2014)- Aralarında Demokratik Kadın Hareketi’nin de olduğu kadınlar,’’Savaşa IŞİD Vahşetine Erkek Egemenliğine Kadın Katliamlarına Nefret Cinayetlerine Direniyoruz’’ pankartını açarak Alsancak Garı’ndan Sevinç Pastanesi önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında kadınlar  “Jin jiyan azadi” , “Kadın yaşam özgürlük” , “Yaşasın kadın mücadelemiz” , “Biji berxodana YPJ” sloganlarını attı.

Birçok kadın devlet korumasındayken katledildi

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “12 yıldır AKP iktidarıyla yönetilen ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri katlanarak artıyor. AKP’nin ‘ilk biz imzaladık’ diye övündüğü uluslararası sözleşmelere ve mevcut yasalara karşın, bu yılın daha ilk 9 ayında 207 kadın öldürüldü. Bunların bir kısmı devlet korumasında bulunan kadınlardı. Sığınmacı, mülteci ve göçmen kadınlar ve çocuklar her şeyden önce insanca barınma, beslenme, eğitim, sağlık gibi temel insan haklarından yoksun olarak ucuzun ucuzu, her tür güvenceden yoksun, ezilenin ezileni, kaçak emek gücü olarak da her türlü ayrımcılık, şiddet, taciz, tecavüz ve ölüm tehdidiyle karşı karşıya. Ki bunun hazin örneklerini yaşamaya başladık. Maalesef ki, savaşın her türlü mağduriyetini en önde biz kadınlar yaşıyoruz.

Bugün de başta Kürt kadınları olmak üzere Rojava’da eşit ve özgür bir yaşam kuranların, bu yaşamın parçası Kobanê’de direnip vatanlarını barbar IŞİD çetesine karşı ölümüne savunanların mücadelesiyle birleşmenin, dayanışmayı büyütmenin zamanıdır”  

 

 

Önceki İçerikİç Güvenlik Paketi Mecliste
Sonraki İçerikİstanbul’da kadınlar 25 Kasım’ı alanlarda karşıladı