İzmir’de Gezi Davası tutsakları serbest

İzmir’de aralarında 5 DHF üye ve taraftarının da bulunduğu 14 Gezi tutsağı tahliye edildi

HABER MERKEZİ (05.12.2013)- Gezi Parkı direnişi sonrasında halkı sindirip korkutarak mücadeleyi geriletmek isteyen devlet başta devrimciler olmak üzere tüm ilerici kesimlere gözaltı ve tutuklama terörüyle saldırmıştı. Halkın en meşru ve tabii hakkı olan yürüyüş ve toplantı hakkını dahi hiçe sayan siyasi iktidar gülünç iddialarla çok sayıda kişiyi gözaltına alarak tutuklamıştı. En çok gözaltıların ve tutuklamaların yaşandığı şehirlerden biri de İzmir olmuştu.

Avukatlar: Katiller serbest dolaşırken direnişçiler hukuksuzca tutuklanıyor

İzmir’de tutuklu yargılanan Gezi direnişçilerinin duruşması görüldü. Görülen mahkemede 4. dalga tutuklamalarında yer alan ve ara mahkemede tahliye edilen DHF üye ve taraftarları Cem Ekici, Özgür Demirci ve Aktepe Dersimliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Akdağ’ın dosyası da1. dalga tutuklamalarıyla birleştirildi.

Gezi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle ‘yargılanan’ 17 kişinin avukatları savunmalarda Gezi Eylemlerinin meşruluğuna değinirken ülkede Gezi eylemleri nedeniyle tutuklu kimsenin bulunmadığını İzmir’deyse farklı bir uygulamanın söz konusu olduğuna değindiler. Ayrıca geçtiğimiz günlerde görülen Ethem Sarısülük davasında da olduğu gibi katillere, ellerinde palayla direnişçilere saldıran kişilere hiçbir soruşturma açılmaz ve bu kişiler adeta ödüllendirilirken Gezi eylemlerine katılan kişilerin hukuksuz bir şekilde beş buçuk aydır tutuklu bulunduklarını ifade ettiler. Avukatlar yaptıkları savunmada yine binlerin eylemlerde sokağa döküleceğini, tutuklamalarla direnişin son bulmayacağını vurguladılar.

Aralarında 5 DHF’linin de bulunduğu 14 kişi serbest

Üç ayrı davada görülen duruşmada önce Kaldıraç üyesi Akgün Irgat, daha sonraysa tutuklu yargılanan DHF’liler Sait Özdemir, Çağlar Korkut, Hakan Polat, Ali Hüseyin Ahirci,Cem Barış Çakıl tahliye edildiler. Son olarak Partizan üyeleri Vedat Yeler, İzzet Uysal, Kubilay İyit, İbrahim Kaya, Erhan İnal, Elif Kay, Orhan Öztürker ve Ozan Adıyaman da serbest bırakıldı

İzmir 12′nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tahliye kararının ardından tutuklu yakınları ve devrimci-demokratik kitle örgütleri sloganlarla tutsaklara destek verdi. İzmir’de daha önce görülen Gezi davalarında 22 kişi tahliye edilmişti. 17 kişinin daha serbest bırakılmasıyla İzmir’de Gezi Direnişi’nden tutuklu bulunanların sayısı 49’dan 10’a düştü.  

 

Önceki İçerikYeni Demokrasi Dava Tutsaklarıyla dayanışmayı yükseltelim
Sonraki İçerikDHF Hozat’ta Yerel Yönetimler 3. Toplantısı’nı gerçekleştirdi