İzmir’de emekçiler Gündoğdu Meydanı’nda buluştu

İzmir’de aralarında DHF’nin de bulunduğu devrimci, demokratik, yurtsever kurumlar ve sendikalar Konak ve Basmane’den yürüyerek Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingde buluştu. Sanatçı Suavi’nin sahne aldığı mitingde Soma’da katledilen işçilerin aileleri de “Somayı unutmadık, unutturmayacağız. Sorumlulardan hesap soracağız” yazılı bir pankart açtı

İZMİR(01.05.2015) – İzmir’de birlik, mücadele, zafer günü 1 Mayıs emekçilerin yoğun katılımıyla karşılandı.

Konak ve Basmane olarak iki koldan kortejler oluşturarak yürüyen emekçiler Gündoğdu Meydanı’nda buluştu. Sabah saat 11:00 sularında toplanmaya başlayan sendikalar, dernekler, siyasi partiler, devrimci ilerici kurumlar pankart, flama, dövizler ve sloganlarla yürüyerek Gündoğdu Meydanı’nda buluştu. Saat 13: 00’te başlayan mitingde tertip komitesi adına ortak metni Türk-İş Bölge temsilcisi Hüseyin Karakoç okudu.

1 Mayıs Mitingine Demokratik Haklar Federasyonu İzmir Örgütlülüğü de DHF pankartı, flamaları ve Soma işçilerini temsil eden baretler takarak katıldı. DHF kortejinde ‘Yasasın 1 Mayı” , “Biji Yek Gulan”, İşçi gençlik el ele özgürleşmeye”, “Cinsel ulusal sınıfsal sömürüye son”,  “Ermenek’ten Soma’ya hesap sormaya”,” Her yer Taksim Her yer direniş”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya’ sloganları haykırıldı.

DHF ve HDP’nin kortejlerinin alana girişi esnasında kolluk güçlerinin üst araması sırasında arbede yaşandı. Alanda dağıtılmak üzere götürülen yayınlara ve flamalara el konulmak istenmesi üzerine DHF faaliyetçilerinin müdahale etmesi üzerine arbede yaşandı. Kısa süren arbede sonrası alana girilerek sloganlarla engelleme protesto edildi ve mitinge dahil olundu.

Renkli ve coşkulu geçen mitinge Soma’da katledilen işçilerin aileleri de“Somayı unutmadık, unutturmayacağız. Sorumlulardan hesap soracağız” yazılı pankartı açarak katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Suavi sahne alarak türkü ve marşlarıyla kitleyi coşturdu. Dinleti ardından miting sona erdi.

 

Önceki İçerikErzincan’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı
Sonraki İçerikBatman’da 1 Mayıs mitinginde Grup Munzur coşkusu