İstanbul’dan ODTÜ’ye bin selam

İstanbul’da dün gece Taksim, Kadıköy ve Gazi Mahallesi’nde bir araya gelerek ODTÜ direnişine destek veren kitleyle polis arasında çatışmalar yaşandı

HABER MERKEZİ (08.09.2013)- ODTÜ direnişine destek vermek için saat 21.00’de Taksim Mis Sokak’ta toplanan kitle Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin önünde bulunan yaklaşık 30 kişiden oluşan sivil polisler, yürüyüş başladığı sırada kitleye saldırdı. Saldırıda birçok kişi yerlere yatırılarak tekmelerle darp edilirken, polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltılara tepki göstererek engellemeye çalışan polisle kitle arasında uzun süren bir arbede yaşandı. Polis gözaltılara tepki gösterenlere de coplarla saldırarak yerlerde sürükledi.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Polis Mis Sokak ve çevresini ablukaya alırken, ara sokaklara dağılan kitle yeniden bir araya gelerek Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Slogan atan kitleye polis yeniden saldırdı. Polis Galatasaray Lisesi önü ile Odakule’de kitleyi iki taraftan sıkıştırmaya çalışırken çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Kitleyi kalkan ve coplarla Tünel’e doğru sürükledi. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan halka da saldıran polisle kitle arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.

Polis gazetecilere de sık sık kimlik kontrolü yaparak görüntü almalarını engellemeye çalıştı.

Kadıköy’de yaklaşık 10 bin kişiden ODTÜ’ye destek

İstanbul’da ODTÜ’ye destek eylemlerinden biri de Kadıköy’de yapıldı. Direnkadıköy, Yoğurtçu Parkı’nda toplanarak Boğa Heykeli’ne yürüdü.
Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemde Bahariye Caddesi’nin ara sokaklarında yürüyüş yapılırken kitlenin sayısı giderek arttı ve 10 bin kişiyi buldu.

Rıhtım Caddesi’nden yeniden Boğa Heykeli’ne yürüyen kitle, “Diren ODTÜ Kadıköy seninle” , “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Ali’nin katili üniversiteye giremez”, “Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganlarını attı. Binlerce kişiden oluşan kitle, heykelin bulunduğu yerdeki yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. 

Gazi’de yapılan yürüyüşe polis saldırdı

ODTÜ’ye destek için Gazi Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen Gazi Mahallesi halkı,“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartını açarak kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi.  

Eski Karakol Durağı’nda toplanan kitle, Gazi Karakolu’na yürümek isterken, polis kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Halk yollarda barikatlar kurarak polisle çatıştı. Polisin ara sokakta yapılan bir düğüne de gaz bombası attığı gözlenirken, düğün sahiplerinin akrebin etrafını sararak tepki göstermesi dikkat çekti. Mahallede çok sayıda kişi gazdan etkilenirken, halkın polislere tepki göstermesi üzerine akrep geri çekildi.

Mahallede çatışmalar yaklaşık 2 saat devam etti.

Yürüyüş sırasında kitle “Diren ODTÜ Gazi seninle”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gazi uyuma direnişe sahip çık” , “Katil polis ODTÜ’den defol” sloganlarını attı.

 

 

 

Önceki İçerikSultangazi Pir Sultan Cemevi’ne silahlı saldırı (Yenilendi)
Sonraki İçerikÜlke genelinde ODTÜ direnişine destek