Halk kilometreler katederek Taksim için çatıştı (foto haber)

Dün akşam Taksim Gezi Parkı’na polisin vahşice saldırıp parkı ve meydanı boşatmasından sonra İstanbul’un semtlerinden halk akın akın Taksim’e aktı, barikatlar kurarak polisle çatıştı

İSTANBUL (16. 06. 2013)- Bilindiği gibi dün akşam saat 20.30 sularında polis vahşice gaz bombalarıyla, tazyikli gazlı su, plastik mermi ve gaz bombalarıyla Taksim Gezi Parkı’na saldırarak direnişçileri parktan ve meydandan çıkardı. Polis o kadar ileri gitti ki parktaki çadırların içerisine saklananların çıkması için çadırların içerisine dahi gaz bombası attı. Azgınca saldırı sonrasında polis parka girerek çadırları iş makineleriyle yerle bir etti. Polis saldırısı sonrasında çevredeki ara sokaklara dağılan halk buradan polise direndi. Barikatlar kurarak Harbiye, İstiklal Caddesi’nde çatışan halka yönelik polis saldırısı saatlerce sürdü. Polis saldırısında çok sayıda insan gaz bombası ve plastik mermilerle çeşitli yerlerinden yaralandı. Polis Divan Otele sığınan halka da saldırdı. . İçeride aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gazdan etkilendi ve kimileri de baygınlık geçirdi.İçeride bulunan bazı milletvekilleri ve Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilendi.

Tüm semtlerden halk akın akın Taksim’e yürüdü

Akşam saatlerinde Taksim Gezi Parkı’na polis saldırısının ardından halk başta Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı, Ümraniye, Avcılar, Kartal olmak üzere İstanbul’un çok sayıda semtinden Taksim’e yürüdü.

Gazi halkı kilometrelerce yol kat ederek Taksim barikatlarına ulaştı  

Gazi Halkı Taksim’e polis saldırısının ardından akşam 20.30 civarında Gazi Cemevi önünde toplandı. Saat 21.00’de 20 bini aşan kitle çevreyolunu trafiğe kapatan Gazi halkı buradan Nurtepe üzerinden Okmeydanı’na yürüdü. Örnektepe’de polisin gaz bombalı saldırısında kitle üçe bölündü. Kitlenin bir bölümü Örnektepe üzerinden Okmeydanı’na ulaşarak buradaki halkla buluştu. Okmeydanı’nda bir süre barikat başında bekleyen kitle buradan Taksim’e yürümeye karar verdi. Taksim’e doğru yönelen kitleye polis tekrar saldırdı. Polisin azgın saldırısına karşı taviz vermeyen halk Feriköy üzerinden oradaki kitleyle buluşarak Osmanbey Pangaltı’ya yürüdü. Pangaltı’da  “Diren Taksim Gazi geliyor” sloganlarıyla saat 03.00 civarı barikatlara ulaşan halk burada sabah saatlerine kadar polisle çatıştı. Çatışmalarında biri kafasından olmak üzere çok sayıda kişi yaralandı, fenalık geçirdi. Acil müdahale için hazır bekleyen sağlık emekçileri her daim halkın yanındaydı.

 Sarıgazi’de halk Şile Otobanını kapatarak Taksim’e yürüdü

 

Sarıgazi’de halk Vatan i.ö.o önünde biraraya gelerek ilk önce Aydınlar Mahallesine yürüdü ve sonrasında Demokrasi Caddesi’ne gelerek yürüyüşüne devam etti. Yürüyüş sırasında Gezi Parkı’na saldırıldığı haberi gelince halk öfkelendi ve Sarıgazi Meydanı’ndan trafiği kapatılarak Çekmeköy’e doğru yürüyüşüne devam etti. Onbinleri bulan kitle Çekmeköy halkıyla biraraya geldi ve Şile otobanını kapatarak Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Geçilen her semtten binler yollara döküldü. Dudullu, Ümraniye, Tepeüstü ve daha birçok semt. Boğaziçi Köprüsü girişine gelindiğinde polis saldırısıyla karşılaşıldı; ama kitle yılmadı ve yürüyüşüne devam ederek polis barikatını aştı. Köprüyü geçtikten sonra Mecidiyeköy’de yine polis saldırısıyla karşılaşıldı ve kitle dağıldı. Ancak beş yüz kişilik bir grup Harbiye’ye kadar gelebildi.

Gece sabaha kadar İstanbul’un Avcılar, Okmeydanı, Kartal ve daha birçok semtinden sokağa dökülen halk da yolları trafiğe kapatarak barikatlar arkasında polisle çatıştı. Sıraselviler, Alman Hastanesi, İstiklal, Harbiye ve daha birçok yerde çatışmalar sabaha kadar aralıksız sürdü.

 

 

 

Önceki İçerik‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’
Sonraki İçerikTaksim Dayanışması’ndan anmaya çağrı