İstanbul’da ev baskınlarında onlarca kişi gözaltında (Yenilendi)

İstanbul’un Sancaktepe, Gülsuyu Mahallesi ve Gazi Mahallesi’nde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (07.10.2013)- İstanbul’da siyasi polis tarafından yapılan ev baskınlarında onlarca kişi gözaltına alındı. Toplam 70 eve baskınların yapıldığı İstanbul’da gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenlerin sayısı 22’ye ulaştı. Aldığımız bilgilere göre gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

Siyasi polisin yaptığı ev baskınlarında Gülsuyu Mahallesi’nde gözaltına alınanların isimleri şöyle: ESP Maltepe İlçe Başkanı Zelal Armutlu, ESP üyeleri Ekin Saygılı, Özlem Yiğit, Serkan Okatan, Şafak Aykan Şimşek, Mustafa Kapar, Cebrail Günebakan, Fırat İşsever ile Halk Cephesi üyeleri Emine Cansever, Muharrem Zengin, Partizan okurları Serkan Bozoğlu, Zozan Yardak, Cengiz Baysan, İsyan Yüksel, Cengiz Mirzaoğlu, Adnan Boyraz, Çağrı Gülşen ile soyadı öğrenilemeyen Mahsun adlı bir kişi.

Çetecilerin devrimcilere ve halka ateş açtığı Gülsuyu Mahallesi’nde çok sayıda kişi gözaltına aldı. Cebrail Günebakan ve Aykan Şimşek’in, Ağustos ayında çeteler tarafından vurularak yaralandığı öğrenildi. 

Gözaltına alınanların sayısı artabilir

Gülsuyu’nda çevik kuvvet polislerinin ablukası devam ederken, çok sayıda evde aramaların halen sürüyor. Gözaltına alınan kişilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğü açıklandı.

Sultangazi’ye bağlı Gazi Mahallesi’nde de siyasi polis tarafından çok sayıda eve baskınlar düzenlendiği, helikopter ve özel timlerin desteğinde gözaltılar olduğu bildirildi. Şeref Özcan adlı kişi de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay 31 kişinin gözaltında olduğunu söyledi

Sarıgazi Haklar Derneği’ne düzenlenen baskında da aramalar devam ederden, Güner Gündoğdu adlı kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay HaberTürk Televizyonu’nda Gülsuyu ve Gazi Mahallesi’nde yapılan polis baskınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, devrimci demokratik kurumları hedef göstererek “Bu operasyon planlı bir operasyon. Şu anda 31 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyeti’nin uzunca süredir planladığı 3 terör örgütünün olduğu bir operasyon söz konusu” dedi. Atalay, “5-6 adet ciddi silah yakalandı” iddiasında da bulundu.

Polis baskınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde protesto edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir araya gelen kitle polis tarafından engellendi. Kitlenin bina önünde toplanmasına izin vermeyen polis, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ESP MYK ve PM yöneticileriyle gözaltında yakınları bulunanları darp etti. ESP’li Serkan Gündoğdu’nun ise kolu kırılmaya çalışıldı.

“Polis-Çete İşbirliğine Son. Gözaltılar Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı basın açıklamasında konuşan ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halk Cephesi üyesi Hasan Ferit Gedik’in katledilmesinin ardından polisin devrimcilere yöneldiğini belirtti.   

Yüksekdağ açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Çetelere karşı mücadele edenler polis tarafından gözaltına alınırken, çeteler hala Gülsuyu’nda ve çeşitli yerlerde elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor. Çetelere yapıldığı iddia edilen operasyon kamuoyu ve halkımızı tatmin etmiyor. Eğer böyle olsaydı, yaklaşık 1 aydan beri ‘Operasyon yaptık, çeteleri gözaltına aldık’ denilmesine rağmen gençlerimiz yine çetelerin kurşunuyla vurulmazdı, Hasan Ferit Gedik öldürülmezdi.”  

‘Polis AKP Dilovası Teşkilatı’nı bassın’

Gülsuyu halkının mahalleden sürülerek çetelere ve ranta açık alanlar yaratılmaya çalışıldığını anlatan Yüksekdağ, çetelerin Mehmet Ali Ağca’yla boy boy fotoğraflarının yayınlandığını belirterek “Polis, AKP Dilovası Teşkilatı’nı bassın. Kan döken çetelerin arkasındaki güçlere ancak öyle ulaşırsınız.” dedi.

Gözaltında bulunanların çetelere karşı mücadele eden insanlar olduğunu belirten Yüksekdağ, polisin devrimcilere yönelmek yerine çetelere karşı mücadele etmesi gerektiğini açıkladı.

Ardından gözaltında bulunan Ekin Saygılı’nın babası Kamber Saygılı söz alarak, baskınların “Çetelerin kollanması, devletin ve polisin aklanması, Gülsuyu halkının yalnız bırakılması, kentsel dönüşüm mafyasının önünün açılması” için yapıldığını söyledi. Saygılı sözlerini şu ifadelerle bitirdi: “Bugün burada sadece gözaltına alınan çocuklarımız için burada değiliz. Yerlerinden sürülmek istenen Gülsuyu halkı için de buradayız”   

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

  

 

 

 

Önceki İçerikBayık: AKP hükümeti bu paketle son kredisini harcamıştır
Sonraki İçerikADHK’nın düzenlediği Gezi Sempozyumu sonuçlandı